W głębi widoczny przy ulicy Kopernika dom ze ścianą bez okien dziś nie istnieje, również zabudowa parterowych budynków została wyburzona. W budynku na wprost, który był wówczas mieszkalny (widać kominy na dachu), dziś jest Bank Spółdzielczy (ul. Kopernika 20), do którego dobudowano nowy budynek przy ul. Pałacowej. Po lewej widać trzypiętrowy budynek przy ul. Pałacowej 3, ogrodzony murem z cegły - w tym miejscu były kiedyś mury obronne. I publikacja tego zdjęcia na FB wystarczyła, żeby odezwali się internauci, którzy przypomnieli, że była to najsłynniejsza górka saneczkowa i ślizgawka do jazdy na butach w Oławie. Chodzi oczywiście o czasy od połowy lat siedemdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych. Proszę pamiętać, że w tych czasach śniegu i mrozu było dużo.
Ponieważ nie mam zdjęć, jak wyglądała wtedy górka w zimie, to w paru słowach opiszę. Po likwidacji muru z cegły, górka została prawdopodobnie (choć nie było to celowe) zniwelowana w taki sposób, że można było się rozpędzić na sankach i wyjechać na połowę ulicy 3 Maja. Wtedy ruch samochodowy był nie duży, ale i tak było to niebezpieczne, więc ówczesne władze robiły różne blokady, aby nie pozwolić dzieciom i młodzieży na takie wyjeżdżanie na ulicę. Było to mało skuteczne, bo zaraz blokady znikały. Z tego, co pisali i wspominali internauci, przychodziła tu młodzież ze wszystkich szkół podstawowych i z ogólniaka. Przychodziły tu dzieci z odległych zakątków miasta, nawet z Rybackiej koło mostu i z Opolskiej za torami. Jeżdżono na sankach, na butach, na tekturze, na tornistrach, które wtedy często były... z tektury, na workach z butami itp. Pisał chłopak, który mieszkał w domu przy Pałacowej: "Nie jeździlibyście tak, bo babcia (... ), która mieszkała na parterze, posypywała wieczorem ślizgawki popiołem, bo dzieci bardzo krzyczały, a jej krzyk przeszkadzał. Ja ten popiół odgarniałem i polewałem ścieżki wodą i na rano była gotowa ślizgawka". Dziś raz, że mało jest śniegu, to na górce zrobiono schody i wykonano ciąg pieszy, więc górka jest zupełnie inna niż w latach 70 i 80.
Zdjęcie nr 2 to fotografia z albumu redakcji "Gazety Powiatowej", zrobione pod koniec lat osiemdziesiątych. Prezentuje ośnieżoną górkę, na której dzieci zjeżdżają na sankach i na butach. Wtedy nie było jeszcze schodów na głównej ścieżce dla pieszych po prawej. Zwracam uwagę na ścieżkę wyślizgną aż do ulicy - a wtedy ulice były białe i, jak widać, nieposypane. Po lewej widzimy dom przy ul.3 Maja 10
Zdjęcie nr 3 to także fotka z albumu redakcji. Zrobiono je pod koniec lat osiemdziesiątych. Po prawej widać dzieci na górce - zwracam uwagę, że znów ulice są białe, a ruchu na drodze nie widać.
Lesław Mazur - autor Albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura
Napisz komentarz
Komentarze