Fizjoterapia – co to jest?
Fizjoterapia to forma terapii, która wykorzystuje techniki fizyczne, takie jak ćwiczenia, masaże i terapia manualna, aby pomóc ludziom radzić sobie z bólem, poprawić mobilność oraz leczyć szeroki zakres stanów pourazowych i chorobowych.
Przykładowo fizjoterapia mięśniowo-szkieletowa koncentruje się na dolegliwościach wpływających na mięśnie, kości i stawy, takich jak wady postawy, złamania, choroba zwyrodnieniowa stawów. Prowadzona jest ona również u sportowców.
Z kolei fizjoterapia neurologiczna odnosi się do stanów wpływających na układ nerwowy, na przykład prowadzona jest w schorzeniach jak udar, stwardnienie rozsiane i urazy rdzenia kręgowego.
Dostępna jest też fizjoterapia uroginekologiczna stosowana w leczeniu schorzeń specyficznych dla kobiet, takich jak ból związany z ciążą i porodem oraz nietrzymanie moczu.
W fizjoterapii poza ćwiczeniami i masażami wykorzystuje się również różnego rodzaju akcesoria, urządzenia i media umożliwiające uzyskanie lepszych efektów.
Zaliczane są do niej między innymi:
- Terapia ciepłem i zimnem (krioterapia),
- Bandażowanie, taping,
- Terapia ultradźwiękami,
- Elektroterapia,
- Terapia falą uderzeniową,
- Hydroterapia – terapia wodą.
Rehabilitacja – co to jest?
Z kolei rehabilitacja jest terminem włączającym szerszy zakres działań, których celem jest pomoc ludziom w powrocie do sprawności fizycznej i psychicznej po urazie, chorobie lub operacji.
Fizjoterapia jest formą rehabilitacji, ale obejmuje ona również inne terapie, które skoncentrowane są nie tylko na ruchu.
Jednym z przykładów rehabilitacji jest terapia zajęciowa. Ten rodzaj rehabilitacji koncentruje się na odzyskaniu zdolności do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie czy czynności higieniczne po urazie lub chorobie.
Stosowana jest także rehabilitacja neurologiczna, która pomaga ludziom w powrocie do zdrowia po chorobach neurologicznych lub urazach, skupiając się na treningu funkcji mózgu i całego układu nerwowego.
Także zaliczana jest do niej terapia mowy, inaczej logopedyczna, która dotyczy osób z zaburzeniami mowy.
Fizjoterapia a rehabilitacja – czym się różnią?
Zatem, czym się różni fizjoterapia od rehabilitacji? Fizjoterapia jest skoncentrowana na fizycznych aspektach powrotu do zdrowia, podczas gdy rehabilitacja może obejmować szerszy zakres terapii obejmujących wszystkie aspekty zdrowotne człowieka, w tym fizyczne, psychiczne i społeczne.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze