Chcę też zaprezentować na widokówce przedwojennej, jak wyglądało to miejsce przed wojną. Według historyków walki o Oławę rozpoczęły się 23 stycznia 1945 ostrzałem artyleryjskim z dział ustawionych w Rezerwacie Kanigóra blisko jazu na Odrze w Lipkach. Pociski spadały wokół ratusza i kościoła Matki Boskiej Pocieszenia, wówczas luterańskiego. Wieże były punktami celowniczymi, dlatego przetrwały, a większość budynków wokół zniszczono. Budynki płonęły, nie miał kto ich gasić, ponieważ ludność cywilna została zmuszona do ewakuacji, a wojsko niemieckie w większości zostało wycofane. W samym mieście walki były niewielkie, zostało ono zdobyte przez jednostki sowieckie atakujące od Lipek do Mostu Kamiennego na Wrocław 27 stycznia 1945, i od Siedlec do Mostu Kamiennego 28 stycznia 1945. Wiele lat mówiło się, że dużo budynków popalili żołnierza sowieccy już po zakończeniu działań wojennych w Oławie. Budynki w rejonie dzisiejszej ulicy 1 Maja zostały zbombardowane przez lotnictwo niemieckie w lutym 1945 roku, kiedy atakowały kolumny wojsk sowieckich.
Zdjęcie nr 1 pochodzi z kroniki Społem-Oława, a wykonane zostało na początku lat pięćdziesiątych w Rynku. Na pierwszym planie widzimy pracowników z restauracji Ratuszowa. Niestety, udało mi się rozpoznać tylko jedną osobę - panią Marię Mazur (czwarta z prawej), która pracowała w WSS Społem oddział Oława. Była działaczką "Solidarności", internowana podczas stanu wojennego. Zdjęcie to prezentuję, ponieważ chcę pokazać ruiny w tle po prawej stronie, które stały nieuprzątnięte do połowy lat pięćdziesiątych. Dopiero w 1958 roku rozpoczęto budowę budynku, w którym na parterze były restauracja Adria i kawiarnia Jola.
Zdjęcie nr 2 zrobił w 1947 znany fotograf Bronisław Żydło. To Rynek, przysięga żołnierzy Wojska Polskiego, które wtedy stacjonowało w Oławie. W tle budynki zniszczone w czasie działań wojennych. Po prawej częściowo zasłonięty przez ruiny niezniszczony budynek , w którym dziś mieści się Policja.
Zdjęcie nr 3 - to fotografia ratusza wykonana w 1966 roku przez Andrzeja Dobruckiego. Po prawej stronie nowy budynek, w którym wówczas były na parterze restauracja Adria i kawiarnia Jola
Zdjęcie 4 to przedwojenna widokówka Rynku. Zdjęcie wykonane z tego miejsca, z którego zrobiono zdjęcia nr 1-3.
Lesław Mazur - autor Albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura
Napisz komentarz
Komentarze