Budowa domu to przede wszystkim niezliczona ilość prac do wykonania. Oczywiście cały dom nie powstałby gdyby nie odpowiednie przygotowanie powierzchni, na której ma stanąć. Mianowicie, mowa tu o gruncie, który stanowi bardzo ważną rolę dla fundamentów, a co za tym idzie, całej budowli. Zastanówmy się więc, jakie roboty ziemne należy wykonać podczas stawiania domu.
Gdy już jesteśmy posiadaczami działki, a w planach mamy budowę domu, oczywiście musimy udać się z projektem po stosowne pozwolenie na budowę. Po dopełnieniu wszelkich formalności możemy zabierać się do pracy. Oczywiście dom nie może stanąć od tak. Bardzo często zdarza się, że konieczne jest usunięcie kilku drzew lub krzewów. Możemy to zrobić bez pozwolenia, tylko pod warunkiem, że nie przekroczą one ustalonego w przepisach obwodu. Drzewa należy mierzyć na wysokości 130 cm, a ich dozwolona wielkość obwodu zależy od gatunku drzewa i waha się między 50 a 100 cm.
Za co zabrać się w kolejnych krokach?
Gdy odpowiednio oczyścimy teren i będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca na postawienie domu, przychodzi czas na niwelację, czyli przygotowanie gruntu. Za pomocą specjalistycznego sprzętu, należy odpowiednio wyrównać teren. Mówiąc inaczej w miejscach, w których znajduje się zbyt dużo ziemi, zostaje ona zabrana, a tam gdzie jest jej zbyt mało dołożona. Dzięki profesjonalnej niwelacji, budynek, który ma powstać na wybranym terenie, będzie miał zapewnione stabilne podłoże.
Wykop pod fundamenty
Bardzo istotnym elementem, który przygotowuje teren do budowy domu jest wykop pod fundamenty. Należy pamiętać, że na tym etapie nie powinno być miejsca na błędy. Każde odstępstwo od normy, czyli nadmierne pogłębianie wykopu, może skutkować dalszym niepowodzeniem podczas budowy. Co więcej, gdy wykop zostanie wykonany nieprawidłowo, może okazać się, że nie będziemy w stanie wykonać dalszej pracy zgodnie z projektem. Decydując się na postawienie domu, warto wybierać doświadczone firmy takie jak Szczucki, gdyż z pozoru błahe przygotowywanie gruntu to podstawa naszej budowy.
Czy narzędzia powinny być odpowiednio zabezpieczone na placu budowy podczas robotów ziemnych?
Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak! Zapewnienie bezpieczeństwa na placu budowy to jedna z podstawowych czynności. W celu zabezpieczenia narzędzi można zakupić lub wypożyczyć blaszany garaż. Sprawdzi się on świetnie, nie tylko w przypadku zabezpieczenia przed ewentualnymi wypadkami, lecz także do ochronny przed warunkami atmosferycznymi. Należy pamiętać, że garaż powinien stać na wypoziomowanym terenie, który będzie odpowiednio utwardzony.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze