Dla kogo liceum, dla kogo technikum?
Uczniowie z powiatu oławskiego mają do wyboru całkiem sporo dobrych szkół średnich, w których mogą kontynuować naukę po podstawówce. Najwięcej osób decyduje pomiędzy liceami a technikami. Czym tak naprawdę różni się edukacja w tych szkołach?
Przyjęło się, że ci, którzy wybierają się na studia wyższe, najpierw kończą liceum ogólnokształcące. Nauka w nim trwa cztery lata i zazwyczaj jest sprofilowana pod kątem zainteresowań i predyspozycji. Możemy wybierać pomiędzy klasami o profilu prawniczym, biologiczno-chemicznym czy informatycznym.
Technikum ukończymy po pięciu latach, jednak od razu zdobędziemy kompetencje uprawniające nas do wykonywania różnych zawodów, czy to w branży budowlanej, samochodowej lub reklamowej. Oczywiście, jeśli zależy nam na wyższych kwalifikacjach, możemy po technikum wybrać się na studia.
Jest jeszcze szkoła branżowa, w której po trzech latach zdobędziemy kwalifikacje niezbędne w zawodach usługowych, gastronomicznych, samochodowych czy mechanicznych. To opcja dla osób, które raczej nie planują nauki na wyższej uczelni.
Jeśli nie Oława, to co?
Mimo dobrego poziomu szkół średnich w powiecie oławskim, wiele osób chciałoby kształcić się w większym mieście, takim jak np. Wrocław. Nie da się ukryć, że w tym mieście istnieją placówki zatrudniające najlepszą kadrę i oferujące najciekawszy program. To także inne realia życia i znacznie więcej możliwości rozwoju.
Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego to organizacja, której misją jest wyrównanie dostępu do edukacji dla osób z mniejszych miejscowości. Jeśli więc wydaje Ci się, że mimo potencjału, który w Tobie drzemie, nauka w takich miastach jak Wrocław, nie jest dla Ciebie, sprawdź, jakie możliwości oferuje Program Stypendialny Horyzonty.
Uczennice i uczniowie, którzy biorą udział w Programie Stypendialnym Horyzonty, uczą się w najlepszych liceach i technikach w największych polskich miastach, również we Wrocławiu. Stypendia pozwalają na opłacenie zamieszkania i wyżywienia w bursie oraz zakup biletów komunikacji miejskiej. Dzięki programowi organizowane są także kursy językowe, wakacje i ferie. Przez cały rok można także liczyć na wsparcie ze strony koordynatorów programu. O swoich doświadczeniach z udziału w programie stypendyści i stypendystki opowiadają w podcaście „Ponad Horyzont” Fundacji EFC.
Więcej informacji znajdziesz na: https://efc.edu.pl/aktualnosc/ruszylismy-z-podcastem-ponad-horyzont.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze