Różnice między kontrolą skarbową w UK i w Polsce - rodzaje kontroli
Polska i brytyjska administracja skarbowa są odmienne w kwestii podziału czynności sprawdzających.
W Polsce rozróżniamy:
- kontrolę podatkową,
- kontrolę celno-skarbową.
Z prawnego punktu widzenia ta pierwsza prowadzona jest w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej, natomiast druga – ustawę o KAS (Krajowej Administracji Skarbowej).
W Wielkiej Brytanii nie spotkamy się z tego typu podziałem.
Porównanie kontroli skarbowej w Polsce i Wielkiej Brytanii - miejsce kontroli
Wielka Brytania to kraj, w którym niemal wszystkie sprawy urzędowe można załatwić na odległość, bez wychodzenia z domu. Nie inaczej jest w przypadku kontroli podatkowej. Może nie w każdej sytuacji odbywa się w pełni zdalnie, ale spora część postępowań ogranicza się do rozmowy i przekazania wymaganej przez urząd dokumentacji.
W Polsce nie bez powodu mówi się o „pukającej do drzwi skarbówce” – kontrola skarbowa odbywa się najczęściej w siedzibie firmy (czasami również w miejscach powiązanych z działalnością prowadzoną przez kontrolowanego), nawet jeśli przedsiębiorstwo zarejestrowane jest na adres domowy.
Czas trwania kontroli podatkowej w obu krajach
W tym akapicie punkty za okazanie biznesmenom zrozumienia również wędrują do brytyjskich organów, które starają się przeprowadzać kontrole jak najszybciej i zdają sobie sprawę, że mimo konieczności wykonania pewnych czynności, mogą one dezorganizować działanie firmy.
Na szczęście podczas kontroli obecność właściciela przedsiębiorstwa nie jest wymagana, jeśli tylko przekaże pełnomocnictwo osobie trzeciej – najlepiej swojemu księgowemu lub zespołowi księgowych.
Można to zrobić zarówno w Anglii, jak i w Polsce, gdzie czynności wyjaśniające potrafią ciągnąć się w przysłowiową nieskończoność. Czas trwania kontroli skarbowej może wynosić w Polsce aż 48 dni roboczych w trakcie jednego roku.
Kontrole w Polsce i w UK - możliwe powody
Częstymi przyczynami kontroli skarbowej w Polsce są:
- zwroty VAT-u,
- wykazywanie w zeznaniach podatkowych ciągłych strat,
- wysokie koszty przy jednoczesnych niskich dochodach.
Wielka Brytania przeprowadza losowe kontrole, co oznacza, że tego typu postępowanie może przytrafić się naszej firmie bez wyraźnego powodu. Dodatkowo brytyjskiej kontroli należy spodziewać się także w sytuacji:
- niedopilnowania terminowego złożeniu deklaracji podatkowej,
- wyłapanej przez urzędnika pomyłki w dokumentacji,
- wykazanie w zeznaniu nagłego (względem poprzednich lat) wzrostu kosztów lub krytycznego obniżenia przychodów.
Kontrola HMRC w UK, a kontrola podatkowa w Polsce - opinie przedsiębiorców
To, co najbardziej różni kontrole przeprowadzane przez HMRC i polską administrację skarbową, to podejście do przedsiębiorcy. W UK kontrolujący wydają się być „po tej samej stronie”, co prowadzący biznesy i wyciągają do nich pomocną dłoń. W Polsce — sprawiają groźne wrażenie funkcjonariuszy czekających na drobne potknięcie, które od razu zakwalifikują jako celowe działanie na szkodę skarbu państwa.
Przeczytaj więcej o różnicach w kontrolach skarbowych na blogu Tax Angels, a także sprawdź jak przenieść swoją firmę do Anglii.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze