Łucznicy Zło-Dzi już konkurencje szykują - do turnieju można się zgłosić nawet w ostatniej chwili - szczegóły na plakacie niżej.
Wszyscy pytają - jak co roku - jak tam dotrzeć. Oto wskazówka ze strony Ryczynianie znad Odry: - Strzałki będę w piątek wieszać, ale od Oławy od ul. Bażantowej. Dojazdy wskazane od Szydłowic , możliwe od Bystrzycy - od Oławy i Bystrzycy to jest ok. 7-8 km przez las, droga szutrowa dość dziurawa, wolno, ale się przejedzie, od Szydłowic dojazd najlepszy. Możliwe dojście od Lipek pieszo-rowerowe, możliwe szlabany na jazie, ale przejść się da, zakazu nie ma.
Więcej na fotkach niżej.
Jakie jeszcze atrakcje?
Na Ryczynie - 29.04.2023 będziemy gościć Mira z Lasa, który poprowadzi warsztaty krzesania ognia i brzozowych.
Miro z Lasa - surwiwalowec, autostopowicz oraz rzeźbiarz i kaletnik - amator, a do tego rekonstruktor. Poprowadzi warsztaty rozniecania ognia za pomocą krzesiwa tradycyjnego(zwanego też krzesiwem kowalskim). Dowiecie się jakich materiałów używano do rozniecania ognia kawałkiem stali o wysokiej zawartości węgla, oraz jak znaleźć i przygotować hubkę. U chłopaków z Kuźni Barbarian będzie można nabyć gotowe zestawy z krzesiwem do rozpalania ognia. Kolejne warsztaty jakie poprowadzi to "Brzoza drzewo leśnych ludzi". Na tych warsztatach dowiecie się o leczniczych i użytkowych właściwościach brzozy, przekonacie się jak wiele niepopularnych zastosowań ma to pospolite drzewo.
Następne warsztaty, w których będzie można wziąć udział na Ryczynie to niezwykła rzadkość i wyjątkowa okazja, będą to warsztaty stemplowania tkanin prowadzone przez Justynę Patecką-Lasek:
Technika ozdabiania strojów przy pomocy stempli znana jest już od czasów starożytnych. Barwnymi, nabijanymi na tkaninach stemplami posługiwano się w starożytnych Chinach. Największy rozwój tej techniki zawdzięczamy średniowiecznemu Cesarstwu Bizantyjskiemu, skąd powędrowała aż na Ruś Kijowską. Stemple jako technika ozdabiania była bardzo czasochłonna i droga, stąd też powszechną praktyką było wszywane kawałka ostemplowanego materiału jako formy zdobienia odzieży, tak by w razie potrzeby drogocenną tkaninę można było odpruć i przyszyć dalej. Znamy kilka pewnych wzorów stempli, dwa wzory z Chrenichowa oraz wiele z okresu Bizancjum i czasów późniejszych.
Napisz komentarz
Komentarze