Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralski. Akty mianowania zostały wręczone przez Andrzeja Dudę 3 maja. Wśród mianowanych był gen. Jarosław Gromadziński - otrzymał trzecią gwiazdkę i został generałem broni.
Jak informowaliśmy niedawno w Gazecie Powiatowej, generał Jarosław Gromadziński zostanie dowódcą Eurokorpusu - wielonarodowej struktury przeznaczonej do szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. To duży awans polskiego oficer - przekazuje Informacyjna Agencja Radiowa. Według jej ustaleń generał Jarosław Gromadziński obejmie dowodzenie unijną strukturą pod koniec czerwca tego roku. Obecnie służy w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiada za szkolenie ukraińskiej armii.
Jarosław Gromadziński dzieciństwo spędził w Oławie - mieszkał z rodziną przy pl. Zamkowym. Był uczniem Szkoły Podstawowej nr 1. Pisaliśmy o nim więcej w 2007 roku, gdy dowodził polskim kontyngentem wojskowym na Wzgórzach Golan. Dobrze wspominał oławski epizod. - Przecież człowiek kształtuje się przez całe życia, a ja w Oławie spędziłem dzieciństwo - mówił nam wtedy.
Przez ostatnie lata tworzył nową jednostkę - 18. Dywizję Zmechanizowaną, nazywaną Żelazną Dywizją. Przez ministra obrony narodowej został 17 września 2018 roku wyznaczony na dowódcę dywizji z siedzibą w Siedlcach, uważanej dziś za jeden z najlepiej rozwijających się związków taktycznych w wojsku polskim.
Krótko po rosyjskiej agresji na Ukrainę, latem ubiegłego roku, siły NATO pod przewodnictwem USA utworzyły Security Assistance Group-Ukraine (SAG-U). Zastępcą dowódcy ds. interoperacyjnych w tym Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie został gen. Jarosław Gromadziński.
Polska została przyjęta do grona państw ramowych Eurokorpusu w styczniu 2022 roku. W jego skład wchodzą również Niemcy, Francja, Hiszpania oraz Belgia i Luksemburg. Dowództwo w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.
Napisz komentarz
Komentarze