Bombę wydobyto bardzo blisko betonowej wieży obserwacyjnej - wbiła się w ziemię niezbyt głęboko, więc wydobycie jej poszło sprawnie. Całość dokumentowała TV Historia Na Luzie, a o lokalnej historii tego niesamowitego miejsca opowiadali m.in. Piotr Kutela, szef stowarzyszenia Lokalna Grupa Zwiadowców Historii, oraz Przemysław Pawłowicz, członek tego stowarzyszania, a także nasz redakcyjny kolega. To on właśnie całkiem niedawna rozwiązywał na łamach "Gazety Powiatowej" kolejne zagadki poligonowe, m .in. tę ile naprawdę było w tym miejscu poligonów lotniczych:
- Do szkolenia najczęściej nie wykorzystywano kosztownych, tradycyjnych bomb. Uznano, że taniej i równie skutecznie można szkolić używając bomb betonowych. Skonstruowano i rozpoczęto produkcję całej serii bomb o różnym wagomiarze, od 10 do 250 kilogramów. Bomby były w rozmiarach i kształcie typowych bomb, miały te same podwieszenia oraz miejsca na typowe (standardowe) zapalniki. Różniły się przede wszystkim tym, że nie wybuchały i były wyposażone w szklane fiolki z kwasem powodującym sygnalizacyjne dymienie w wyniku rozbicia szkła przy uderzeniu. Najczęściej zrzucano bomby bez zapalników, co potwierdzają w większości znalezione egzemplarze. Ocena szkolenia i celności odbywała się głównie na zasadzie współpracy, obserwacji i meldunków. Ponieważ bomby szybko znikały w piaszczystym podłożu, na bieżąco raportowano odległości trafień od głównego punktu celowania. Bardziej przydatne były widoczne miejsca upadku bomby - widoczne na wygrabionym podłożu - niż ślady dymowe. Bomba wbita wiele metrów pod ziemię raczej nie pozostawiała dymiącego znaku. Z samym trafianiem bywało różnie. Poszczególne bomby znajdowano nawet setki metrów od centrum okręgu.
Kolejną formą treningu było zrzucanie bomb z tzw. smugaczami - dymiących przez kilkadziesiąt sekund, co umożliwiało dokładne obserwowanie toru lotu bomby, zarówno przez załogę samolotu jak i naziemnych obserwatorów. Taki rodzaj bomby również wymagał użycia zapalnika inicjującego elektrycznie proces dymienia smugacza zamontowanego na betonowej bombie. Opis i konstrukcja betonowych bomb, które znaleziono na poligonie, to kolejny bardzo szeroki temat, wymagający osobnego opracowania...
WIĘCEJ O TYM POLIGONIE tu:
Napisz komentarz
Komentarze