Przydomowa oczyszczalnia ekologiczna działa zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw następuje wstępne oczyszczanie mechaniczno-biologiczne w osadniku gnilnym przy udziale odpowiednich bakterii. W wyniku grawitacyjnego oddzielania cząstki o większej gęstości opadają na dno, tworząc osad. Jego stała część ulega fermentacji, a następnie rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Płynna część ścieków, tzw. szara woda, przepływa przez kosz filtracyjny i trafia do studzienki rozdzielczej. W drugim etapie klarowne ścieki poddawane są oczyszczaniu. Niebezpieczne zanieczyszczenia są wówczas neutralizowane. Oczyszczone ścieki trafiają do gleby lub cieku wodnego.
Wiesz już, na jakiej zasadzie działają oczyszczalnie ekologiczne. Czas odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści płyną z zastosowania przydomowej oczyszczalni ścieków w swoim gospodarstwie domowym.
Oczyszczalnie ekologiczne są przyjazne dla środowiska
Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków, zanim wypuszczą na rynek swoje produkty, poddają je licznym testom. Dzięki temu użytkownicy oczyszczalni ekologicznych mogą mieć pewność, że do środowiska nie przedostaną się żadne szkodliwe substancje.
Niebezpieczna dla środowiska i ludzi substancje zostają zneutralizowane. Uzdatniona woda ma drugą klasę czystości, co oznacza, że może trafić do gruntu, stawu czy rowu melioracyjnego.
Część odzyskanej wody pochodzącej z odpływów innych niż toaleta możesz wykorzystać do podlewania ogrodu czy czyszczenia maszyn – dzięki temu zaoszczędzisz wodę o pierwszej klasie czystości.
Niskie koszty eksploatacji
Użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest kilkukrotnie tańsze w porównaniu do tradycyjnego szamba. Nie trzeba płacić firmie za wywóz nieczystości. Ponadto jak już wspomnieliśmy, część odzyskanej wody może być powtórnie wykorzystana w gospodarstwie domowym, co pozwoli Ci obniżyć rachunki za wodę.
Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga pewnych nakładów finansowych, jednak inwestycja zwróci się po ok. 3 latach użytkowania.
Prosta obsługa
Odpowiednio dobrana oczyszczalnia ekologiczna jest praktycznie bezobsługowa (w wyborze najlepszego rozwiązania mogą pomóc producenci przydomowych oczyszczalni ścieków). Nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Należy jedynie pamiętać o dostarczaniu odpowiednich bakterii. Wywóz zgromadzonego na dnie urządzenia osadu będzie konieczny nie częściej niż raz w roku.
Brak nieprzyjemnego zapachu
Koniec z charakterystycznym brzydkim zapachem na podwórku, który informuje o tym, że szambo jest już prawie pełne. Hałas i nieprzyjemny zapach podczas opróżniania szamba odejdą w zapomnienie, gdy zdecydujesz się na przydomową ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Dzieci już nie będą musiały uciekać z podwórka podczas przyjazdu szambowozu, a sąsiedzi nie będą czym prędzej zamykać okien, gdy tylko usłyszą charakterystyczny dźwięk pracy szambiarki.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze