Mieszkańcy podwrocławskich Ratowic i okolicznych miejscowości od tygodni walczą o dostęp do świeżo wyremontowanej śluzy nad Odrą (zobacz poniżej plan tego miejsca). Prace pochłonęły prawie 65 mln zł, ale... zabrakło około 400 tys. zł na odnowienie drewnianej kładki, która prowadzi na śluzę, ale teraz jest w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu. Tymczasem właśnie z za śluzą zielone tereny i ścieżki rowerowe - oznakowany szlak. W proteście mieszkańcy uzbierali kilka tysięcy podpisów. Wody Polskie reagują, ale na razie nic z tego nie wynika poza chęciami:
Komunikat Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
1. Wiosną tego roku zakończyły się wszystkie prace związane z remontem śluzy żeglugowej na stopniu wodnym Ratowice na Odrze.
2. Śluza Ratowice (zlokalizowana w gminie Siechnice) na Odrze to jeden z elementów całego stopnia wodnego i kładka drogowa nad nią, która również została wyremontowana, nie jest już wyłączona z użytku.
3. Przejście nie było jednak możliwe całym ciągiem komunikacyjnym od blisko 4 lat ze względów bezpieczeństwa – teren był placem budowy przekazanym wykonawcy na potrzeby odbywającego się remontu śluzy.
4. Obecnie na stopniu wodnym Ratowice trwają prace w ramach wymiany siłowników hydraulicznych, agregatów i instalacji hydraulicznej sąsiadującego ze śluzą jazu Ratowice (zlokalizowanego w gminie Czernica). Z tego powodu wyłączona z użytkowania jest kładka nad jazem.
5. Teren stopnia wodnego Ratowice był miejscem libacji alkoholowych, dzikiego biwakowania, gdzie dochodziło do częstych aktów wandalizmu oraz niszczenia drogiego mienia hydrotechnicznego, służącego ochronie przeciwpowodziowej oraz żegludze śródlądowej.
6. Ze względu na bardzo zły stan techniczny i zagrożenie bezpieczeństwa dla osób postronnych, drewniana kładka na rzece Młynówka Jelecka od strony Ratowic (zlokalizowana w gminie Czernica), która ostatnie prace remontowe przechodziła w latach 90. została wyłączona z użytkowania i możliwości wjazdu na ten obiekt nie mają nawet służbowe pojazdy służące do obsługi obiektów hydrotechnicznych.
7. W obecnym budżecie Wody Polskie nie posiadają środków na sfinansowanie remontu tej przeprawy, która służy ruchowi turystycznemu, co nie jest statutowym obowiązkiem i ustawowym zadaniem naszego gospodarstwa.
8. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe względy i okoliczności Wody Polskie Zarząd Zlewni we Wrocławiu, który administruje tym terenem, podjęły bardzo trudną, ale obecnie jedyną możliwą decyzję o wyłączeniu przejścia z jednego na drugi brzeg Odry.
9. Konsultacje w tej sprawie były prowadzone z władzami gmin Czernica i Siechnice, zlokalizowanych po obu stronach rzeki, na których terytorialnie położony jest stopień wodny Ratowice. O zamknięciu przejścia został poinformowany też Oddział Wrocławski PTTK.
10. Przedstawiciele Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, w tym Dyrekcja Zarządu Zlewni we Wrocławiu, dążą obecnie do wypracowania z lokalnymi gminami porozumienia, które pozwoli na przeprowadzenie w możliwie szybkim czasie remontu drewnianej kładki na rzece Młynówka Jelecka oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa na terenie stopnia wodnego Ratowice, co dopiero po spełnieniu tych warunków może dać ponowną możliwość otwarcia przejścia z jednego na drugi brzeg Odry.
Napisz komentarz
Komentarze