Kryzys psychiczny – czym on jest?
Kryzys psychiczny może być wywołany przez różnorodne czynniki. Wśród tych biologicznych wymienia się m.in. zaburzenia układu nerwowego czy pogorszenie się stanu fizycznego, natomiast jako czynniki społeczne określa się presję odczuwaną w związku z wymaganiami oraz oczekiwaniami innych osób. Kryzys może zostać również wywołany przez traumatyczne wydarzenia, takie jak przewlekły stres czy psychiczne urazy. Pokazuje to, jak różnorodne mogą być powody przeżywania kryzysu psychicznego – może on być wywołany trudną sytuacją finansową, problemami rodzinnymi, śmiercią bliskiej osoby, nagłym wypadkiem, chorobą i wieloma, wieloma innymi rzeczami.
Czym objawia się kryzys psychiczny?
Objawy kryzysu psychicznego można podzielić na cztery główne kategorie: fizjologiczne, poznawcze, emocjonalne i behawioralne. Do tej pierwszej kategorii należą zaburzenia snu oraz apetytu, poczucie pobudzenia, drżenie czy drętwienie, wzmożona potliwość, bladość bądź czerwienienie się, bóle i zawroty głowy, męczliwość, a także zaparcia czy biegunki. Może pojawić się również zmiana ciśnienia krwi i rytmu oddechu. Jako objawy poznawcze określane są natomiast zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości oraz koncentracji, trudności w zapamiętywaniu i logicznym myśleniu. Osobom w kryzysie psychicznym mogą również towarzyszyć natrętne myśli czy traumatyczne wspomnienia, koszmary senne. Pojawiają się także trudności w rozwiązywaniu problemów oraz podejmowaniu decyzji.
Kryzys psychiczny objawia się także pod względem emocjonalnym. Towarzyszy mu poczucie winy, silny lęk czy niepokój, poczucie braku bezpieczeństwa i bezradności. Występuje też złość, smutek, negatywna wizja przyszłości. Osoba w kryzysie może doświadczać wahań nastroju i mieć trudności w kontrolowaniu swoich emocji. Jako objawy behawioralne wymienia się natomiast wycofywanie się ze społecznych kontaktów i izolowanie się, niepodejmowanie codziennych aktywności. Mogą pojawić się też zachowania niespójne z emocjami przeżywanymi przez daną osobę.
Pomoc w kryzysie psychicznym – o czym pamiętać?
Aby pomóc osobie w kryzysie psychicznym, niezbędne jest empatyczne podejście i nawiązanie wspierającej relacji. Ważne jest zaoferowanie zrozumienia. Należy jednak zaznaczyć, że taki stan powinien zostać skonsultowany ze specjalistą – Pomoc oferują psychologowie i psychoterapeuci w Centrum Pomocy Psychologicznej w Świdnicy. Dowiedz się więcej na: https://cpp.swidnica.pl/.
Słuchanie i okazywanie wsparcia
Istotne jest zapewnienie osoby w kryzysie, że traktujemy jej doświadczenia poważnie – słuchając okazujemy, że zależy nam na niej i dostrzegamy jej cierpienie. Powinniśmy nazywać uczucia i dzielić się tym, co obserwujemy. Wypowiedzenie słów, takich jak niepozorne „widzę, że cierpisz” może przynieść wiele dobrego.
Zachęcanie do rozmowy
Warto również zachęcać osobę w kryzysie do rozmowy – zadawać pytania i aktywnie słuchać. Możemy dzięki temu dowiedzieć się, jakie zmiany zaobserwowała ona w swoim funkcjonowaniu. Jako że osoby w kryzysie nierzadko izolują się od innych, zachęcanie do konwersacji stanowi istotną formę pomocy.
Zasugerowanie profesjonalnej pomocy
Chociaż wsparcie bliskich osób jest niezaprzeczalnie ważne, osoby w kryzysie psychicznym nierzadko potrzebują pomocy specjalisty. Jest to konieczne w szczególności, jeśli pojawiają się myśli rezygnacyjne. Doświadczanie kryzysu psychicznego powinno się skonsultować z psychologiem bądź psychiatrą, dlatego nie wahajmy się przed rozpoczęciem o tym rozmowy. Należy jednak pamiętać, by konwersacja miała charakter otwarty i nie przybierała obwiniającego tonu.
Pomoc w kontakcie ze specjalistą
Jako że samodzielne szukanie pomocy jest trudne – w szczególności podczas doświadczania kryzysu psychicznego – warto zaproponować wsparcie w poszukiwaniu psychologa lub psychiatry. Trzeba jednakże pamiętać, że nie wszyscy są gotowi od razu sięgnąć po pomoc. O ile dana osoba nie znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu życia, powinniśmy dać jej czas i nie naciskać. Należy jednak wciąż okazywać jej wsparcie, pokazując swoje zainteresowanie jej stanem psychicznym.
Napisz komentarz
Komentarze