Konkurs Akademia Dobrego Piwa 2023 to piąta edycja ADP. Pierwsza odbyła się w 2017 roku, krótko po uruchomieniu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pierwszych w Polsce podyplomowych studiów z zakresu piwowarstwa. W czasie rekrutacji miejsca skończyły się po tygodniu. Ten sukces sprawił, że Akademia – konkurs dla piwowarów – była kolejnym krokiem w promocji dobrych praktyk. Dzisiaj Akademia Dobrego Piwa to nagrody i wyróżnienia przyznawane w pięciu kategoriach: piwa uwarzone przez słuchaczy i absolwentów studiów podyplomowych „Technologia piwowarstwa” w ramach warsztatów piwowarskich, piwa w stylu dowolnym uwarzone przez piwowarów domowych oraz uwarzone przez browary piwa w stylach klasycznych, nowofalowych i piwa bezalkoholowe.
– Zmieniliśmy kategorie. Z jednej strony nie chcieliśmy zawężać możliwości startu, ale z drugiej – w najlepszych browarach nie tylko Dolnego Śląska pracują nasi absolwenci i to jest nasza najlepsza rekomendacja i wizytówka studiów – mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska, kierownik Katedry Technologii Fermentacji i Zbóż Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która o piwie wie wszystko, od lat współpracuje z browarami, a przede wszystkim wymyśliła i zorganizowała studia podyplomowe „Technologia piwowarstwa”, które odniosły spektakularny sukces.
Przewodniczącym Kapituły Sędziowskiej Akademii jest Rafał Kowalczyk, ekspert sensorycznej oceny piwa, który od ponad 15 lat jest jurorem w międzynarodowych konkursach piw. Uczestniczył m.in. w World Beer Cup (USA), Great American Beer Festival (USA), International Beer Cup (Japonia), Brussels Beer Challange (Belgia). To współorganizator i szef jury polskiego profesjonalnego konkursu piw – Golden Beer Poland, obecnie GoodBeer. Rafał Kowalczyk jest także właścicielem marki JABEERWOCKY – browaru i pubu, gdzie można poznać rozmaite gatunki piwa i dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze złotego trunku. Doradca przy projektach marketingowych: Grupa Żywiec, Carlsberg, Kompania Piwowarska oraz wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat prowadzi pogadanki i spotkania integracyjne dla firm i pasjonatów piwa.
Rafał Kowalczyk, zanim razem z rektorem Jarosławem Bosym wręczył wyróżnienia, certyfikaty i statuetki, przyznał, że tegoroczny poziom konkursu był bardzo wysoki (samych browarów zgłosiło się ponad 80 z całej Polski). A zdobywcy pierwszych miejsc dziękowali swoim bliskim za cierpliwość (jak Rafał Trzeciakowski żonie) i współpracownikom za zaangażowanie (jak Robert Palka z browaru Sok z Żuka). Zdobywcy pierwszego miejsca w kategorii studenckiej (Krzysztof Warachim i Michał Descours) przyznali, że na naukę nigdy nie jest za późno i właśnie zaczynają zastanawiać się nad kolejnymi studiami podyplomowymi.
W tegorocznej edycji Akademii Dobrego Piwa jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia, choć obrady były trudne, a zgłoszeń wiele.
W kategorii piwa uwarzone przez słuchaczy i absolwentów studiów podyplomowych „Technologia piwowarstwa” w ramach warsztatów piwowarskich miejsce pierwsze zajęli Krzysztof Warachim i Michał Descours za piwo Classic Rauchbier, drugie – Mateusz Jasiński i Igor Kwiatkowski za Belgian Witbier z limonką kaffir, trzecie – Wojciech Chrąchol za Dry Stout. Wyróżnienie jurorzy przyznali Piotrowi Gabrychowi za jego APA (z dodatkiem Incognito).
W kategorii piwa w stylu dowolnym uwarzone przez piwowarów domowych pierwsze miejsce zajął Rafał Trzeciakowski i jego piwo Po-rzecz-kah (Fruit beer, piwo uwarzone przy użyciu drożdży zakwaszających brzeczke – Philly Sour, z dodatkiem soli, kolendry i pulpy z czarnej porzeczki). Drugie miejsce zdobył Tomasz Salwa i jego USA Wheat, a trzecie – Piotr Wnuk za Fruit Pale Ale (piwo owocowe z dodatkiem koncentratu mango-marakuja). Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Kamila Mazur za piwo Czarna Jagoda z dodatkiem soku z owoców jagody kamczackiej.
W kategorii piwa w stylach klasycznych uwarzone przez browary pierwsze miejsce zajął browar Piwo z Żuka i Robert Palka z Black Fish, czyli bałtyckim porterem, drugie Browar Wieżyca za Ciemne (Schwarz Bier), a trzecie Beverage Brewing za piwo Kozioł Zbąszyński (Dunkles Bock). Wyróżnienie w tej kategorii przyznano browarowi CześćBrat za piwo Italiano Vero (Mixed-Style Beer).
W kategorii piwa w stylach nowofalowych uwarzone przez browary pierwsze miejsce zajął Browar Kraft Daily i jego Funny Hazy Wheat IPA, drugie Browar Kazimierz i piwo Mustafa (Coffee Milk Stout, czyli piwo z dodatkiem kawy i laktozy), a trzecie browar Piwo z Żuka i jego Lawendowy Płyn Hamulcowy (z dodatkiem syropu z kwiatów lawendy).
W ostatniej, piątej kategorii piwa bezalkoholowe uwarzone przez browary – jak podkreślił Rafał Kowalczyk, bardzo trudnej – pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie zajął Browar Wielka Sowa i jego piwo Bezalkoholowe Hazy IPA, a trzecie Browar Stu Mostów i WRCLW Bezalkoholowe IPA.
Napisz komentarz
Komentarze