W 2011 roku fabryka Toyoty podjęła nową inicjatywę, mającą na celu zwiększenie zaangażowania TMMP w rozwiązywanie problemów i podniesienie poziomu życia lokalnej społeczności w formie Funduszu Toyoty. Poprzez wsparcie funduszu chce zachęcić wszystkie organizacje do podejmowania inicjatyw przyczyniających się do zmiany naszego najbliższego otoczenia. Stąd motto "Dobre pomysły zmieniają nasz świat".
Fundusz Toyoty ma podobną, choć nieidentyczną, specyfikę do budżetów obywatelskich. Pomysł, po spełnieniu kilku kryteriów i zwycięstwie w internetowym, może zostać zrealizowany. O dofinansowanie do kwoty 30 tysięcy złotych raz w roku w ramach ogłaszanego konkursu grantowego realizowanego na terenie powiatu oławskiego mogą starać się organizacje non-profit np. fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły i uczelnie publiczne oraz inne podmioty nie nastawione na osiąganie zysku.
Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym wytłumaczono zainteresowanym zasady działania Funduszu. Główną tegoroczną zmianą jest kwota 30 tysięcy złotych przeznaczona na jeden projekt. Przed rokiem było to 25 tysięcy, a kilka lat temu 20 tys.
- Z tego co zdążyłem się zorientować Fundusz Toyoty jest formą działalności, która można pomóc nam wszystkim - mówił starosta Mirosław Kulesza. - Za to oczywiście bardzo dziękuję, współpraca z taką marką jak Toyota jest bardzo ważna. To potężny koncern, jesteśmy z tej współpracy zadowoleni. Dziękuję pomysłodawcom i liczę, że w przyszłości do programu zostanie włączonych więcej szkół. Ze swojej strony będziemy dokładać wszelkich starać, by jako Starostwo Powiatowe być aktywną częścią tego Funduszu.
Kryteria oceny konkursu promują projekty, które:
* są zbieżne z priorytetami Toyoty (ekologia, np. ścieżki i ogrody dydaktyczne, ogródki warzywne, zielarskie, "hotele" dla owadów itp., edukacja techniczna: np. doświadczalne mini-parki nauki itp., sport i promocja zdrowego trybu życia, np. obiekty sportowe i rekreacyjne, ścieżki zdrowia itp., bezpieczeństwo na drogach, np. obiekty takie jak ogrodzenia, sygnalizatory, znaki, tory nauki jazdy na rowerze itp., mobilność/swoboda poruszania się, np. obiekty małej architektury związanej z środkami poruszania się, takie jak wiaty, stojaki, punkty ładowania itp.).
* wykazują się pomysłowością/innowacyjnością,
* pozostawiają trwałe, fizyczne zmiany w otoczeniu,
* zaspokajają potrzeby i/lub rozwiązują problemy lokalnej społeczności,
* zakładają wsparcie finansowe, organizacyjne lub materialne wielu partnerów,
* realizowane są z zaangażowaniem i wsparciem społeczności lokalnej,
* są dokładne pod kątem planowania, w tym budżetu oraz zagospodarowana przestrzennego.
Po wstępnym wyborze najlepszych prac, trafiają one pod głosowanie lokalnej społeczności za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej fundusztoyoty.pl oraz profilu na Facebooku (facebook.com/FunduszToyoty).
Fundusz Toyoty realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Edukacji Europejskiej, która pełni funkcję koordynatora oraz Zespołem Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, którego uczniowie klasy informatycznej pomagają w przygotowaniu koncepcji. W praktyce będzie to wyglądało tak, że projekty, które spełnią kryteria i zostaną zakwalifikowane, trafią do ZS w J-L. Uczniowie szkoły przygotują koncepcje i wizualizacje, a dopiero potem rozpocznie się głosowanie.
Do 1 grudnia trwa składanie wniosków o dofinansowanie. W drugim etapie zostaną one ocenione, a wśród nich komisja wyłoni siedem z aglomeracji wałbrzyskiej i pięć z powiatu oławskiego wraz z gminą Czernica. 15 grudnia poznamy projekty, które powalczą o grant. Pełen regulamin i wszystkie szczegóły dostępne są na stronie https://fundusztoyoty.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze