Partia Donalda Tuska zdobyła uznanie 33,9% głosujących uczniów. Na drugim miejscu uplasowała się konfederacja (18,6%), na trzecim Lewica (16,6%), dalej Prawo i Sprawiedliwość (13,7%), Trzecia Droga (10%), Bezpartyjni Samorządowcy (6,1%) oraz Polska Jest Jedna (1,2%). Frekwencja w CKZiU wyniosła 77%.
Szkoła rozpoczęła prace nad projektem "Młodzi Głosują" zanim jeszcze oficjalnie rozpoczął się rok szkolnym, bo zarejestrowano ją na stronie organizatora już w sierpniu. Na początku roku szkolnego koordynatorzy projektu – opiekunka Samorządu Uczniowskiego, Monika Grzybowska, oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Marcin Sawicki, przy pełnym wsparciu Dyrektor Marii Domaradzkiej na przygotowanie akcji profrekwencyjnej, spotkali się z Darią, Jaśminą, Adrianem, Martyną, Natalią i dwiema Nikolami, czyli uczniowskim zespołem projektowym, aby zaplanować wspólne działania.
Nauczyciele – opiekunowie zadbali o neutralność światopoglądową uczestników projektu oraz pełnili rolę życzliwych mentorów, dyskretnie wspierając uczniowskie inicjatywy profrekwencyjne. Młodzież chętnie i spontanicznie, a co najważniejsze – licznie dołączała do projektu. Pracy było mnóstwo. Uczniowie samodzielnie pisali scenariusze krótkich filmów, następnie nagrywali spoty i umieszczali je na platformach społecznościowych. Inni z kolei zachęcali do głosowania w prawyborach tworząc plakaty oraz fotorelacje. Ogłoszenia dotyczące przebiegu akcji docierał do społeczności szkolnej za pomocą radiowęzła oraz mediów społecznościowych. Nauczyciele na lekcjach wychowawczych rozmawiali z uczniami na temat znaczenia wyborów w demokracji. Podczas zajęć uczniowie mogli za pomocą "latarnika wyborczego" porównać swoje poglądy z programami wszystkich zarejestrowanych komitetów wyborczych.
Jednym z najważniejszych punktów projektu było przygotowanie szkolnej debaty przedwyborczej, która odbyła się 6 października 2023r. Młodzi ludzie sami wybrali tematy przewodnie oraz ustalili jej format. Debatę, relacjonowaną na żywo przez szkolne media społecznościowe, poprowadziła aktywna działaczka Samorządu Uczniowskiego, uczennica V klasy technikum, Martyna Oczkowska. Podczas dyskusji młodzież swobodnie, aczkolwiek w kulturalny, apolityczny i rzeczowy sposób, wyrażała swoje opinie odnośnie ważnych dla nich kwestii, takich jak granice wolności słowa w sieci oraz prawa kobiet. O szkolnej akcji profrekwencyjnej pisały lokalne media, a podczas debaty towarzyszyli uczniom nawet dziennikarze z lokalnego oddziału ogólnopolskiej telewizji TVN24. Przed szkolnymi prawyborami, zaplanowanymi na 10 października 2023r., prace nabrały jeszcze większego tempa. Młodzież samodzielnie i skrupulatnie przygotowała listy wyborcze, karty do głosowania, a także zaaranżowała przestronny lokal wyborczy. Uczniowie zadbali o godny wystrój lokalu, w tym symbole narodowe i zapewnili możliwość oddania głosu w sposób tajny. Finał akcji, czyli głosowanie, wypadł okazale, jak przystało na prawdziwe "święto demokracji". Zgodnie z regulaminem akcji „Młodzi Głosują”, wyniki prawyborów do Sejmu i Senatu szkolna komisja wyborcza podała do publicznej wiadomości dopiero po oficjalnym ogłoszeniu przez Państwową Komisję Wyborczą wyników w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 X.2023 roku.
Zgodnie z założeniem organizatora (Centrum Edukacji Obywatelskiej), projekt "Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, zdobyli i poszerzyli własną wiedzę na temat roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Cała społeczność uczniowska była uprawniona do głosowania i każdy jej przedstawiciel uzyskał okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety. Każdy mógł także przedstawić swoje poglądy oraz skonfrontować je z poglądami rówieśników oraz programami partii politycznych.
Napisz komentarz
Komentarze