Chcieliśmy wiedzieć, czy to prawda, że zwycięzcy do dziś nie otrzymali skierowanej do nich informacji o tym, że ich projekty zwyciężyły z pierwszym Oławskim Budżecie Obywatelskim? W odpowiedzi na to pytanie otrzymaliśmy od Łucji Mycek-Wojciukiewicz z UM Oława następujące wyjaśnienie, z którego (nie wprost) wynika, że faktycznie nikt nie informował zwycięzców o wygranej, a także nikt z nimi nie uzgadniał i nie uzgadnia praktycznie niczego. Urząd odsyła do strony https://olawa.budzet-obywatelski.org/.
- To adres strony internetowej do obsługi budżetu obywatelskiego - czytamy w odpowiedzi, jakiej udzieliła nam Łucja Mycek-Wojciukiewicz. - Za jej pośrednictwem złożono zwycięskie wnioski, składano ich korekty i tam zamieszczano wszelkie informacje, w tym o wynikach głosowania oraz zwycięskich projektach. 17 grudnia 2023 roku wydano zarządzenie Burmistrza Miasta Oława nr 11/0050/2023, w którym podano również terminy i określono wydziały odpowiedzialnych za realizację (zmiana wydziału z odpowiedzialnego za realizację projektu Grill Miejski została określona w zarządzeniu Burmistrza Miasta Oława nr 23/00/23 z 7 lutego 2023 - realizatorem został Wydział Rozwoju Inwestycji i Zamówień Publicznych). Zarządzenie tradycyjnie zostało podane do informacji publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego. Poza wymienionymi stronami, stroną Urzędu Miejskiego, informacja o wynikach konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego 2023 ukazała się w lokalnych mediach (w tym w Gazecie Powiatowej, wydanie z 18 stycznia 2023, str. 40).
Co do pytania o to, na jakim etapie realizacji są oba projekty, urząd odpowiada: - Obecnie opracowywane są: projekt budowlany zwycięskiego projektu "Skwer im. Praw Kobiet", wraz z uzgodnieniami. Ten etap prac powinien zakończyć się na przełomie bieżącego roku. Niezwłocznie po skompletowaniu wymaganej prawem budowlanym dokumentacji zostanie rozpoczęta procedura związana z wyłonieniem wykonawcy prac. Czas realizacji projektu - 2 lata. Zakończono zaś etap projektowania budowy Grilla Miejskiego i obecnie trwają uzgodnienia oraz proces wyłaniania wykonawcy. W pierwszym tygodniu listopada zostało opublikowane ogłoszenie o zamówieniu na realizację inwestycji. Czas realizacji projektu - 1 rok.
- O stopniu realizacji zadań, w tym zwycięskich projektów, mieszkańcy są informowani w comiesięcznych sprawozdaniach przygotowywanych na sesje Rady Miejskiej w Oławie i zamieszczanych na stronie BIP, zakładka Rada Miejska/Sesje - informuje Łucja Mycek-Wojciukiewicz.
*
Takimi odpowiedziami mocno rozczarowany jest Piotr Soroczyński: - Liczyłem, że ktoś z urzędu przynajmniej do mnie zadzwoni, poinformuje, że wygrałem, podziękuje za zgłoszenie projektu do budżetu, może nawet pogratuluje. A tu nic, tylko odesłanie do stron internetowych. Nadal nikt niczego ze mną nie konsultuje, a uzgodnienia według mnie powinny być z autorem projektu. Uważam też, że informacje po każdym etapie powinny być przekazywane autorowi projektu np. telefonicznie. Miasto za pomocą mediów lokalnych i mediów społecznościowych powinno informować mieszkańców, że "coś się dzieje z projektami", a wtedy przy następnych edycjach BO może będzie więcej projektów i większa liczba oddanych głosów.
Pan Piotr zapowiedział, że teraz raz w miesiącu będzie kontaktował się z Urzędem Miasta, aby dowiadywać się, na jakim etapie jest jego projekt, a o wszystkim będzie informował na swoim profilu FB. Na pytanie o to, dlaczego nie został poproszony do dalszych prac nad swoim zwycięskim projektem, pan Piotr odpowiada krotko: - Mam nadzieję, że nie chodzi o to, że jestem w jakiejś partii, bo to nie ma znaczenia, a przynajmniej nie powinno mieć znaczeni w budżecie obywatelskim. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Oławy i dbamy o swoje miasto, nasze wspólne dobro.
*
Równie niezadowolona z otrzymanej odpowiedzi jest Agnieszka Mikołajek, której projekt zgodnie z jej wnioskiem już powinien być zrealizowany, a nie jest. Dopiero na początku listopada pojawia się ogłoszenie o zamówieniu na realizację inwestycji, przy czym "czas realizacji projektu" to 1 rok. Liczony od kiedy? Tego autorka nie wie, a bardzo chciałaby. Jeśli od momentu wyłonienia wykonawcy, to grill - zgłoszony do budżetu w 2022 roku - będzie gotowy dopiero pod koniec 2024.
- Nie oczekiwałam, że ktoś do mnie zadzwoni i pogratuluje, ale zależało mi bardzo na tym, aby uczestniczyć w pracach przy moim projekcie - mówi pani Mikołajek. - Liczyłam, że zadzwoni ktoś i powie, że zaprasza, aby porozmawiać teraz o tym, jak ten projekt ma wyglądać. Nie było takiego telefonu. Obecnie też żadne konsultacje ze mną się nie odbywają. Oczywiście zdziwiłam się, że czas realizacji grilla został wydłużony względem tego, co było w moim wniosku. W czasie konsultacji przed złożeniem go w UM nikt na to nie zwrócił uwagi, nie kazał niczego poprawiać, a projekt był przyjęty bez jakiejkolwiek poprawki.
Ponieważ w Oławie to był pierwszy budżet obywatelski, więc nie ma doświadczeń, pani Agnieszka zasięgnęła języka w innych gminach zarówno u osób, które tam zwyciężyły w budżetach obywatelskich, jak i u tamtejszych radnych. Czego się dowiedziała?
- Tam osoby, które są liderami, autorami tych projektów, od samego początku są bardzo angażowane do prac nad tymi projektami - mówi pani Agnieszka. - U nas to nie ma miejsca i troszkę mnie to martwi, bo nie chciałabym za chwilę zobaczyć przy grillu zabetonowanego placu, którego miałabym być autorem, choć u mnie we wniosku czegoś takiego nie było. Ja do projektu zamieściłam zdjęcia poglądowe, ale nie wiem, jak ostatecznie to wszystko ma wyglądać. Nie mam zielonego pojęcia, jak będzie wyglądał grill z projektu, którego... jestem autorką.
Agnieszka Mikołajek i Piotr Soroczyński zamierzają odpowiedzieć na pismo z urzędu - poprosić o udostępnienie projektu i o włączenie ich do prac.
Napisz komentarz
Komentarze