- To nowa lokalizacja kolumny, która stała kiedyś na terenie miejskiego przedszkola - mówił burmistrz Oławy Tomasz Frischmann. - Kolumna wróciła do nas odnowiona dzięki prac konserwatora.
Do metalowej kapsuły pamięci pod kolumną trafiło wiele dokumentów, m.in. kopie tych, które parę miesięcy temu wydobyto spod kolumny, gdy usuwano ją z terenu przedszkola. Najważniejsze z nowych to niewątpliwie listy burmistrza i starosty do kolejnych pokoleń. Są też archowalne strony z naszej gazety oraz biuletyn 3S, gdzie też pojawiły się informacje o zabytkowej kolumnie. Oprócz tego do tuby trafiły współczesne monety, w tym miejskie okolicznościowe, a także pendrive materiałami na temat kolumny z mediów elektronicznych, m.in. na portalach TuOlawa.pl, a także Olawa24.pl. W wersji cyfrowej przekazano także potomnym dokumentację techniczną obiektu. Do tego m.in. breloczki z herbami, medal 25-lecia reaktywowania powiatu oławskiego oraz buteleczka okowity - lokalnego produktu Probusa.
- Chodzi oto, aby przyszłe pokolenia mogły jak najwięcej dowiedzieć się dzisiejszym wydarzeniu, ale i także o nas, a ludziach, o tym, co się tu działo w 2023 roku - mówił burmistrz Oławy Tomasz Frischmann. - Liczymy, że najwcześniej za jakieś 100 lat nasi następcy bez problemu będą potrafili odczytać to wszystko, co trafiło do kapsuły w postaci zapisu cyfrowego.
- Jest mi miło uczestniczyć w tej wspólnej uroczystości - mówił starosta Mirosław Kulesza. - Wspólnej, jako że i rondo jest naszym wspólnym działaniem. Jest to nowa jakość współpracy na rzecz miasta i powiatu oławskiego. A w tej kapsule pamięci dajemy przekaz o naszej pracy i współpracy na rzecz przyszłym pokoleń. Dla mnie, pasjonata historii, dzisiejsza uroczystość jest niezwykle ważna. Tu muszę przypomnieć, że po 600 latach powróciliśmy jako państwo polskie na ziemię oławską. Tak naprawdę to do połowy XIX wieku ludność polska na tych terenach mieszkała. Właśnie ziemia oławska była tą, gdzie ludność polska przeważała. Ja wiem, że przewija się w wielu tekstach informacja, że to tzw. ziemie odzyskane, że przed nami mieszkali tu Niemcy, ale państwo niemieckie było tu zaledwie 200 lat. I to musimy pamiętać, bo wcześniej ziemię dzierżyła Austria, przedtem Królestwo Czeskie, a jeszcze wcześniej przez 340 lat było tu państwo polskie. I oby nasza społeczność już nigdy z tych terenów nie odeszła, oby Śląsk na wieku pozostał polski.
W uroczystości umieszczenia kapsuły pamięci pod kolumnę uczestniczyli także niektórzy pasjonaci lokalnej historii. Jeden z nich - Dariusz Kluka, znany kolekcjoner oławskich pocztówek - przekazał Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej przedwojenną widokówkę z kolumną, wysłaną z Oławy 10 października 1923 roku.
Napisz komentarz
Komentarze