Najbardziej popularne sosy – rodzaje
Jak w prosty sposób zdefiniować sos? Można powiedzieć, że jest to forma gęstego płynu, którego bazą są różnego rodzaju składniki oraz przyprawy. Występują zarówno w wersji gotowej, jak i domowej, ręcznie robionej – to jednak opcja dla osób, które interesują się gotowaniem i potrafią idealnie balansować smaki.
Zadaniem popularnych sosów jest podkreślenie aromatu danej potrawy lub dodatku i nadanie nowego albo większego wyrazu. Występują w wersji kwaśnej, słodkiej, ostrej lub łagodnej. Czasem stanowią też połączenie różnych nut smakowych, co sprawia, że delektowanie się posiłkiem sprawia jeszcze większą przyjemność.
Najbardziej popularne sosy mogą być podawane na zimno lub na gorąco – wszystko zależy od receptury. Warianty z majonezem w składzie raczej nie są podgrzewane, ponieważ mogą się szybko zważyć lub rozwarstwić. W zależności od rodzaju sosy można dodawać do kanapek, sałatek, zapiekanek, hamburgerów, pizzy, makaronów czy mięs. Mogą też posłużyć jako dip do nachosów lub innych wytrawnych przekąsek, które umilają wieczory. W Polsce pierwsze popularne sosy zaczęły powstawać w okresie średniowiecza i dominowały w nich nuty kwaśne. Kubki smakowe Polaków uległy zmianie – sprawdź, w czym teraz gustujemy!
Wyrazisty sos czosnkowy
Chociaż mówi się, że sos czosnkowy wywodzi się z kuchni śródziemnomorskiej i jest często kojarzony z potrawami greckimi, to rozsmakował w sobie również naród polski. Ten jeden z najbardziej popularnych sosów ma intensywny zapach oraz aromat, który długo potrafi unosić się w powietrzu. To idealny dodatek do wielu potraw, gdzie główną rolę odgrywają mięsa i ryby – dotyczy to nie tylko dań głównych, ale i sałatek. Dobrze komponuje się też z grillowanym pieczywem oraz wszelkimi fast foodami takimi jak pizza, kebab, hamburger lub zapiekanka.
Klasyczne składniki sosu czosnkowego to czosnek, majonez i jogurt. Czasami dodaje się również oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz przyprawy takie jak sól, pieprz czy natka pietruszki. Niektóre wersje mogą zawierać również śmietanę. Aby przygotować go w domu potrzeba czasu – smaki muszą się najpierw przegryźć ze względu na mocny aromat świeżego czosnku. Jeden z polecanych wariantów to gotowy sos czosnkowy Fanex, który jest wyrazisty i intensywny, ale jednocześnie delikatny ze względu na swoją gładką konsystencję. To świetny dodatek do klasycznego fish and chips czy domowej zapiekanki, a także smakowity dip do surowych warzyw pokrojonych w słupki czy ziemniaczanych chipsów lub kukurydzianych nachosów.
Polski chrzan
Sos chrzanowy ma wyraźny, ostry smak, który może być lekko złagodzony dodatkiem śmietany, miodu lub jabłek. To bogate źródło witaminy C, potasu, wapnia i fosforu. Chrzan ma właściwości zdrowotne - jest antybakteryjny, przeciwzapalny i pomaga w trawieniu.
Tradycyjny chrzan w słoiczku powstaje z posiekanego lub zmielonego korzenia chrzanu w połączeniu z octem, solą, cukrem i innymi przyprawami. Jest to tradycyjny dodatek do wielu dań, zwłaszcza w kuchni wschodniej Europy. W Polsce często podaje się go z jajkami i kiełbasą na Wielkanoc, ale także do szynki lub rostbefu na co dzień.
Ten jeden z najbardziej popularnych sosów nie tak łatwo zrobić samemu, dlatego proponujemy wariant od razu gotowy do zaserwowania np. chrzan Fanex w wygodnym 1 kg wiaderku. Odpowiedni balans między ostrością a wyrazistością smaku zaspokoi potrzeby każdego fana pikantnych akcentów w kuchni. Świetnie sprawdza się również jako baza dla innego sosu na ciepło lub zimno.
Jajeczny majonez
Majonez to gęsta, kremowa emulsja używana jako sos lub dressing do różnych potraw. Przygotowuje się go z żółtek jaj, oleju, octu lub soku z cytryny oraz często musztardy. Te składniki są dokładnie zmiksowane, aby powstała gładka i jednolita konsystencja.
Nazwa tego jednego z popularnych sosów w Polsce pochodzi prawdopodobnie od miasta Mahón na hiszpańskiej wyspie Minorka, czyli tam, gdzie jajeczny dip został prawdopodobnie wymyślony. Zarówno dekoracyjny jak sałatkowy majonez jest popularny na całym świecie, a naleciałości kulturowe sprawiają, że zyskuje wyjątkowego wyrazu. Na przykład we Francji zwykle robi się go z żółtek, musztardy Dijon i oleju rzepakowego.
W Polsce majonez króluje na naszych stołach nie tylko w okresie Świąt Wielkanocnych, ale właściwie przez cały rok.
- Świetnie komponuje się z różnymi wędlinami na kanapkach.
- Pasuje do sałatek i to nie tylko do słynnej jarzynowej.
- Jest składnikiem niektórych past, a nawet potrafi być dodany do ciast!
- Niektórzy jedzą go nawet z frytkami!
Tylko, który wybrać? Sprawdź aksamitny i dobrze zbalansowany majonez Fanex. Możesz wybrać warianty dekoracyjny, sałatkowy lub wegański w zależności od preferencji – smak pozostaje wyśmienity bez zmian
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze