Na początku lat 70. rozpoczęto remont nawierzchni całości placu - pierwszy raz od czasów wojny. zmieniana. Po wojnie Rynek było oświetlony lampami gazowymi do połowy lat 50., a gaz był z gazowni miejskiej przy ul.1 Maja (w całej Oławie było tych lamp gazowych ponad 130). Przed przebudową ulic i placu, którą rozpoczęto na początku lat 70. wymieniono stalowe słupy oświetleniowe z żarówkami na słupy betonowe z nowoczesnymi lampami jarzeniowymi, które bardzo mocno oświetlały Rynek. Na słupach oświetleniowych zamontowano nowoczesne głośniki, przydatne podczas imprez w Rynku. Z tego, co pamiętam, to z tych zmian mieszkańcy Oławy wtedy byli bardzo zadowoleni.
W czasie remontu zmieniono łuki placu - za ratuszem od strony północnej, gdzie wybudowano uliczkę jako postój taksówek, a do tej uliczki urządzono parking w formie zębów dla kilkunastu samochodów i niewielki klomb na którym nasadzono kwiaty.
Po wybudowaniu w 1974 roku wiaduktu nad torami kolejowymi, powstała nowa ulica od 1 Maja w miejscu, gdzie dziś jest rondo do pl. Zamkowego - dziś ta ulica nazywa się 11 Listopada w ten sposób powstała mała obwodnica, co pozwoliło wyprowadzić ruch tranzytowy z Rynku.
Tu muszę wrócić na chwilę do historii - w XIII wieku lokacja Oławy została dokonana przez księcia Henryka Brodatego według prawa niemieckiego, to znaczy ustalono miejsce, gdzie będzie Rynek z ratuszem, wytyczano sąsiednie ulice i teren podzielono na działki z takim założeniem, że od ulicy szerokość działek była w zasadzie na dwa okna. Linia zabudowy przez wieki się nie zmieniała. Pamiętajmy, że domy były drewniane, wiec wybuchały co jakiś czas pożary, a domy odbudowywano, ale linia zabudowy wytyczona w XIII wieku była przestrzegana. Dopiero po drugiej wojnie światowej między ulicą Brzeską a kościołem MBP nie odbudowano trzech domów (zdjęcie nr 6), tylko cofnięto nowy budynek, który wybudowano w 1967, jako ostatni w Rynku po wojnie, gdzie jest sklep meblowy na parterze, o kilkadziesiąt metrów. W ten sposób poszerzono wjazd na plac Maksymiliana Marię Kolbego z Rynku. W miejscu zniszczonych trzech budynków powstał mały plac - przez lata zaniedbany, było tam zwykle dużo błota (zdjęcie nr 6).
Piszę o drugiej połowie lat 70. Wtedy naczelnikiem miasta (nie było burmistrza) był Michał Wąsiewicz. W mieście, a szczególnie w Rynku i na ulicach oraz placach wokół, nasadzono mnóstwo róż i tu muszę z całą stanowczością podkreślić, że te róże był zadbane i dopielęgnowane. Miałem kontakty służbowe z wieloma ludźmi, którzy przyjeżdżali z różnych miast Polski i wiem, jak oni nam zazdrości tych róż. Ile się nachwalili. Pamiętam spotkania po latach, gdy wspominali nasze "oławskie róże", których już dawno nie było. Jak przypomniał mi redaktor Jerzy Kamiński w latach siedemdziesiątych Oława medialnie była słynna jako jedno z najbardziej zielonych miast na Dolnym Śląsku. Mówimy tu o starej części Oławy, w której rosły drzewa w większości zasadzone przed wojną. Nie było jeszcze wielkich nowych osiedli, w tym Osiedla Sobieckiego, nie mówiąc już o Nowym Otoku.
W 2023 roku w czasie renowacji Rynku przed budynkiem, gdzie jest sklep meblowy, odsłonięto piwnice tych trzech budynków, oczyszczono je, przeprowadzono badania archeologiczne i ponownie zasypano piaskiem - w tym miejscu powstał klomb z różami.
1. Na przedwojennej widokówce widzimy XIX-wieczne budynki pomiędzy placem Starozamkowym a ulicą Kościuszki
2. Na przedwojennej widokówce widzimy 10 budynków, jakie pomiędzy ulicami Kościuszki ulicą Brzeską były przed wojną. Po niej został tylko jeden budynek z numerem 4
3. Trzy budynki pomiędzy ul. Brzeską a placem Maksymilianem Marii Kolbego, które zostały zburzone w czasie wojny
4. 1947 - ruiny budynków od strony Rynku, wjazd na ulicę Brzeską. W budynku narożnym z gruzów na parterze wygospodarowano pomieszczenie i powstał kiosk gazetowy, który prowadził Piotr Ignatowicz. Fot. Bronisław Żydło
5. Zdjęcie z połowy lat 60. - fotograf stał na ul. Kościuszki. Danych pana na zdjęciu nie ustaliłem, ale stoi na uprzątniętych gruzach, gdzie dziś są budynki pod adresem Rynek 6, 7 i 8
6. Zdjęcie z albumu Andrzeja Olejnika - na pierwszym planie pusty plac, na którym przed wojną stały 3 budynki między ulicą Brzeską a kościołem MBP (patrz zdjęcie nr 3)
7. Rynek pierzeja południowa zrobione w latach siedemdziesiątych z albumu Romana Witkowskiego
8. To zdjęcie w 1966 roku wykonałem w czasie budowy ostatniego budynku mieszkalnego w Rynku ze sklepem meblowym na parterze
9. Pierzeja południowa pomiędzy pl. Starozamkowym a ulicą Kościuszki - zdjęcie zrobiłem w 2023 roku, fot. Lesław Mazur
10. 2023 rok. Pierzeja południowa pomiędzy ulicą Brzeską a placem M.M Kolbe, fot. Lesław Mazur
11. Pierzeja południowa pomiędzy ulicą Brzeską a placem M.M Kolbego, fot. Lesław Mazur
12. Skwer z różami przed sklepem meblowym od strony Rynku, fot. Lesław Mazur
Napisz komentarz
Komentarze