Szefowie czterech gmin powiatu oławskiego napisali do starosty w sprawie dyrektora szpitala, którego sytuacja - po zapowiedzi odwołania go - wciąż jest niejasna. Prosili też o pomoc szpitalowi
O DYREKTORZE:
Sytuacja w Oławskiego Szpitala jest nam dobrze znana. Mimo że organem założycielskim dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie jest Starostwo Powiatowe, to zawsze jako Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Oławskiego staraliśmy się angażować w pomoc dla oławskiego szpitala, zarówno podczas restrukturyzacji w latach 2005-2006 jak i ostatnio w czasie pandemii COVID19.
Od przeszło 20 lat jednostką kieruje dyrektor Andrzej Dronsejko. Objął to stanowisko w sytuacji bardzo trudnej dla szpitala. ZOZ miał wówczas nie tylko ogromne, przeszło 25-mln zadłużenie, ale również egzekucje komornicze, które paraliżowały codzienną działalność. W ciągu kilku lat z pomocą zaciągniętego kredytu oraz wsparcia samorządów w tym samorządów gminnych szpital wyszedł z zapaści. To ogromna zasługa całej załogi szpitala, ale przede wszystkim Dyrektora Andrzeja Dronsejko. W kolejnych latach szpital zmienił się radykalnie. W oparciu o pozyskane środki z różnych źródeł, w tym środki unijne, powstały nowe oddziały i zakupiono nowoczesny sprzęt.
Trzy miesiące temu, 8 sierpnia, z ogromnym niepokojem przyjęliśmy wiadomość o przygotowanym projekcie Uchwały Zarządu Powiatu w sprawie odwołaniu ze stanowiska Dyrektora Andrzeja Dronsejko. Ostatnie spotkania z przedstawicielami załogi szpitala jedynie potwierdziły nasze obawy o przyszłość Oławskiego Szpitala w przypadku realizacji powyższej uchwały. Dodatkowo przedłużająca się taka sytuacja nie może być dobrze postrzegana przez instytucje bankowe, które z racji udzielania wsparcia finansowego oczekują stabilnego zarządu.
Stabilność zarządzania to również jedna z podstaw dających możliwość szybkiego wyjścia z sytuacji kryzysowych. Trudna sytuacja szpitali powiatowych znana jest powszechnie i nie wynika z błędów w zarządzaniu, ale ze złego finansowania świadczeń zdrowotnych realizowanych w tych jednostkach.
Dyrektor Andrzej Dronsejko to nie tylko sprawny i zaangażowany w swoją pracę menadżer, ale również lekarz, który pracuje w szpitalu w Oławie od początku lat 90. Tym bardziej z wielkim niepokojem przyjęliśmy informacje o wypowiedzeniu części umowy dyrektora dotyczącej jego pracy jako lekarza, z powodu złych wyników finansowych Szpitala w Oławie. To absurdalne, że w dobie tak ogromnych braków kadrowych w ochronie zdrowia uniemożliwia się pracę lekarzowi, który w trudnych okresach niedoborów personelu pracował i pracuje zapewniając obsadę w oddziale chirurgicznym, COVID-owym, jak również w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Dyrektor Andrzej Dronsejko od początku sprawowania funkcji kierowniczej pracował jako lekarz na dyżurach poza codzienną pracą w administracji szpitala. Nie przeszkodziło to w restrukturyzacji w latach 2005-2006, nie miało również wpływu na realizację wielu projektów rozwojowych. Wielu lekarzy kierujących placówkami ochrony zdrowia w wolnym czasie udziela świadczeń medycznych. Daje to nie tylko możliwość uzupełnienia braków kadry medycznej,ale pozwala również na lepsze zarządzanie i bezpośrednie uczestniczenie w problemach pracy szpitala.
Mając to wszystko na uwadze prosimy o jak najszybsze wycofanie uchwały o odwołanie Andrzeja Dronsejko z funkcji dyrektora oraz przywrócenie go do pracy również w zakresie świadczeń medycznych. Z naszej wiedzy w tym roku szpital otrzymał dofinansowanie z funduszu medycznego wysokości prawie 15 min złotych, rozpoczął remont oddziału wewnętrznego i ma w planach budowę nowego bloku operacyjnego. Stabilność w zarządzie szpitala, uspokojenie napięć i obaw personelu jednostki z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rozwiązywanie wszystkich problemów, z jakimi obecnie boryka się lecznica, a także sprawną kontynuację rozpoczętych prac i projektów.
Szpital w tej chwili potrzebuje spokoju, pomocy i stabilizacji. Zmiany na kluczowych stanowiskach z pewnością temu nie sprzyjają.
O POMOCY:
Od kilku miesięcy z ogromnym niepokojem obserwujemy sytuację w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie. W ostatnim czasie zapoznaliśmy się z informacjami przekazanymi na wspólnym spotkaniu Wójtów i Burmistrzów z przedstawicielami załogi Oławskiego Szpitala jak również z informacją przekazaną przez Pana Starostę.
Trudna sytuacja finansowa naszego szpitala jest dla nas tym bardziej bliska, że niejednokrotnie deklarowaliśmy wsparcie, również materialne dla oławskiej lecznicy.
Stoimy na stanowisku, że utrzymanie bieżącej działalności szpitala to w tej chwili sprawa priorytetowa. Z otrzymanych informacji wynika, że podstawą zapewnienia bieżącej działalności jednostki jest kredyt obrotowy w Banku Gospodarstwa Krajowego, który w obecnej chwili ma być zwiększony o 1 min złotych do kwoty 6,5 min złotych. Obecna, trudna sytuacja finansowa szpitala wymaga zabezpieczenia kredytu w postaci poręczenia lub hipoteki. Jedynie organ założycielski może takie zabezpieczenie zapewnić. Bardzo prosimy o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do pomocy szpitalowi w tym zakresie.
Sytuację w szeroko pojętej ochronie zdrowia wszyscy śledzimy na bieżąco. Z naszej wiedzy jest ona bardzo trudna nie tylko dla szpitala w Oławie. Ogromna większość szpitali powiatowych zamknęła ubiegły rok, a nawet już wcześniejsze lata ujemnym wynikiem finansowym. Świadczy to jednoznacznie o problemie systemowym, który dotyka praktycznie wszystkie lecznice powiatowe.
Dlatego też stoimy na stanowisku, że w obecnej chwili najważniejsza jest szybka pomoc dla szpitala w uzyskaniu wnioskowanego kredytu. Szpital, a przede wszystkim zarząd szpitala, potrzebuje wsparcia w tym bardzo trudnym dla ochrony zdrowia czasie. Ogromne zaangażowanie i troska pracowników szpitala o oławską lecznicę jest wartością, której nie można lekceważyć.
Równocześnie uważamy, że należy podejmować intensywne działania mające na celu zwrócenie uwagi osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie ochrony zdrowia na szczeblu krajowym na problemy powiatowych jednostek. Tylko takie działania mogą przynieść trwały efekt i stabilizację w sektorze świadczeń zdrowotnych.
Napisz komentarz
Komentarze