Po co rejestrować znak towarowy?
Rejestracja znaku towarowego to nie lada wyzwanie dla firmy. Potrzebne są do tego odpowiednie środki finansowe, dużo czasu i cierpliwości, jednak rejestracja niesie ze sobą masę korzyści. Połączenie zastrzeżonego znaku z jego monitoringiem to z kolei pewność, iż nikt nie podejmie się kradzieży bardziej lub mniej świadomej. Sprawdź, w jakim celu rejestruje się znak, jak postępuje się w przypadku zastrzegania nazwy i logo produktu oraz na czym polega monitoring znaku!
W jakim celu rejestruje się znak towarowy?
Znak towarowy, niezależnie od tego, do jakiego przedsiębiorstwa należy, narażony jest na krzywdzące działania ze strony konkurentów, wrogo nastawionego otoczenia, niezadowolonych pracowników czy urażonych klientów. Wystarczy, że marka trafi na jedną niezadowoloną osobę, która będzie wiedziała, jak bezprawnie wykorzystać znak, aby szacunek klientów czy renoma rozsypały się jak domek z kart.
Dodatkowo niezarejestrowany znak to szansa dla innych nieuczciwych firm, które mogą Cię ubiec i zdecydować się na zastrzeżenie znaku identycznego w warstwie słownej lub podobnego w warstwie słowno-graficznej. Dlaczego podobnego, a nie identycznego logo? Bo tutaj dochodziłoby do naruszenia z tytułu praw autorskich. Tak więc sprytny konkurent nie skopiuje Twojego pomysłu jeden do jednego, ale będzie dążył do tego, by stworzyć podobne wrażenie i na tym bazować, podkradając Ci klientów. W skrajnych przypadkach może też podjąć próby odebrania Ci adresu strony www czy konto w social media, a nawet możesz zostać wezwany do zaprzestania używania swojej nazwy.
Przepisy nie narzucają obowiązku rejestracji znaku towarowego, ale rzeczywistość pokazuje, że warto poczynić odpowiednie kroki ku temu. Zastrzeżenie znaku towarowego da gwarancję, iż usługa, marka czy produkt będą w pełni bezpieczne, a zyskawszy odpowiednią renomę wśród klientów, nie zostaną odebrane przez konkurencję.
Rejestracja znaku towarowego może również sprawić, iż logo bądź nazwa firmy staną się składową jej majątku. Ile może być wart taki znak? Wszystko zależy od tego, jaka jest renoma firmy, czy zdobyła zaufanie klientów, jakiej jakości produkty oferuje i wiele więcej!
Jak zastrzec nazwę i logo produktu?
Zastanawiasz się, jak zastrzec nazwę produktu? Jest to wielomiesięczny proces, który warto rozpocząć od przeprowadzenia badań. Ich efektem będzie pewność, czy nazwa bądź logo przejdą proces rejestracji bezproblemowo, czy jednak nie. Później należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu i czekać na kolejne etapy, wśród których wyróżniamy okres badań, okres sprzeciwowy i okres rejestracji. W sytuacji, kiedy ktoś wniesie sprzeciw do znaku, należy liczyć się też z postępowaniem sprzeciwowym, które trwa od 3 do 8 miesięcy.
Zastrzeżenie nazwy produktu lub jego logo da przedsiębiorcy wyłączne prawo do używania znaku towarowego. Znak towarowy w postaci logo czy nazwy produktu może stać się też przedmiotem obrotu. Przedsiębiorca może go zbyć lub zdecydować się na jego licencjonowanie na rzecz osób trzecich. Znak towarowy pozwala na funkcjonowanie marce w obrocie gospodarczym.
Argumentem, który przemawia za rejestracją znaku, jest uzyskanie świadectwa ochronnego znaku. Jest to podstawowy dowód na to, iż konkretny znak posiada prawo ochronne. W momencie, gdyby doszło do jego naruszenia, przedsiębiorca będzie mógł złożyć do sądu specjalny wniosek o zabezpieczenie towaru.
Świadectwo ochronne pozwala uniknąć ryzyka, że zgłosi się podmiot trzeci z roszczeniem o wydanie domeny internetowej. Prawo ochronne pozwala cieszyć się legalnym tytułem prawnym do bezpiecznego wykorzystywania domeny.
Co zyskujesz, decydując się na monitoring ciągły znaku towarowego?
Zastrzeżenie nazwy produktu czy jego logo to jedno, a monitorowanie i reagowanie na przejawy łamania prawa to całkiem inne zagadnienie. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na monitoring ciągły zastrzeżonego znaku towarowego. Polega on na tym, iż wynajęci prawnicy codziennie przeczesują bazy znaków szykujących się do rejestracji, by odpowiednio szybko reagować.
Wśród zalet monitoringu ciągłego znajdziemy pewność, że prawnik odpowiednio oceni naruszenie, oszczędność czasu, profesjonalne doradztwo oraz nie przeoczenie ewentualnego terminu sprzeciwu do znaku. Nie zwlekaj — jeśli masz zarejestrowany znak towarowy, skorzystaj z pomocy fachowców w temacie i zdecyduj się na usługę monitoringu ciągłego.
Tekst sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze