Rola wsparcia psychologicznego w leczeniu uzależnień
Każdy przypadek uzależnienia jest inny i są osoby, które potrafią z nałogu wyjść samodzielnie. Nie da się jednak ukryć, że im dłużej bierze się substancje psychoaktywne, takie jak marihuana, amfetamina, kokaina, LSD, heroina, tym trudniej poradzić sobie z sytuacją. Osoby młode po używki sięgają pod presją rówieśników, zmagając się z trudami wieku dojrzewania czy też „uciekając” przed problemami. Pretekstem do sięgnięcia po narkotyki u dorosłych mogą być z kolei problemy w związku czy chęć uzyskania lepszych wyników w pracy.
Jaką rolę odgrywa tu wsparcie psychologa? Przede wszystkim specjalista pomaga zidentyfikować i zrozumieć głęboko zakorzenione przyczyny uzależnienia. Często problemy psychiczne, emocjonalne lub traumy przyczyniają się do sięgania po substancje psychoaktywne. Psycholog lub terapeuta może pomóc pacjentowi w identyfikacji tych przyczyn i opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi.
Ważne jest też indywidualne podejście. Każdy pacjent jest inny, dlatego istotne jest dostosowanie planu leczenia do indywidualnych potrzeb. Wsparcie psychologiczne umożliwia dostosowanie strategii terapeutycznych do konkretnej sytuacji i historii każdego pacjenta. Wsparcie psychologiczne obejmuje naukę nowych umiejętności radzenia sobie ze stresem, presją społeczną i trudnościami życiowymi bez sięgania po substancje psychoaktywne. Psychoterapeuci pomagają pacjentom opracować strategie prewencyjne, które zmniejszają ryzyko powrotu do używania substancji po zakończeniu leczenia.
Co jeszcze jest ważne podczas walki z nałogiem?
Pokusa sięgnięcia po narkotyki w trakcie terapii bywa silna – zwłaszcza gdy ciało zaczyna „upominać” się o substancje, do których przywykło. To właśnie dlatego terapia psychologiczna często wspomagana jest poprzez:
- leczenie farmakologiczne – bywa ono stosowane w celu łagodzenia objawów odstawienia i wspierania procesu detoksykacji,
- wsparcie medyczne – osoby uzależnione często wymagają wsparcia medycznego, zwłaszcza jeśli istnieją problemy zdrowotne związane z używaniem substancji psychoaktywnych,
- wsparcie społeczne – tworzenie zdrowego otoczenia społecznego, które wspiera proces rekonwalescencji, może znacząco wpłynąć na sukces leczenia.
Dużą rolę odgrywa także profilaktyczna kontrola. Czasem konieczne może być regularne przeprowadzanie narkotestów na obecność konkretnych substancji psychoaktywnych w różnych produktach płynnych czy w stanie stałym. Są one dostępne między innymi na stronie https://protestkit.pl/
Narkotest HOFMANN
Przykładem narkotestu może być narkotest HOFMANN, który pozwala skontrolować potencjalną obecność LSD, DMT i innych niebezpiecznych substancji. Więcej o tym teście można przeczytać na stronie https://protestkit.pl/hofmann-pro-test/.
(test sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze