Samochodem do Włoch: koszty i czas podróży
Czas dojazdu i liczba kilometrów, jakie trzeba przejechać, zależy oczywiście od miejsca wyjazdu i celu podróży, średnio jednak można przyjąć, że dojazd z Polski do Włoch zajmuje kilkanaście godzin — do przejechania jest około 1300-1800 kilometrów. Jeśli jesteś jedynym kierowcą, musisz więc liczyć się z koniecznością noclegu, w trakcie którego zregenerujesz siły. Koszt całej podróży do Italii uzależniony jest od rodzaju paliwa i jego aktualnej ceny. W 2023 roku za przejazd w jedną stronę samochodem na benzynę trzeba było zapłacić (mocno uśredniając) około 500-700 zł. Koszty są co do zasady niższe, jeśli dysponuje się autem hybrydowym lub zasilanym gazem, jednak należy pamiętać, że nie wszędzie za granicą zatankujemy bezproblemowo LPG.
Oprócz opłat za paliwo trzeba jeszcze liczyć się z koniecznością opłacenia wjazdu na autostrady. Jest on obowiązkowy nie tylko w samych Włoszech. Winiety trzeba kupić też, przejeżdżając przez Austrię, przez którą wiedzie najkrótsza droga do celu podróży.
Samochód, a może samolot?
Ze względów finansowych na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru środku transportu wpływają aktualne ceny paliwa i przelotów samolotowych (jeśli bilety kupi się z wyprzedzeniem, zwykle można sporo zaoszczędzić, natomiast znalezienie miejsc na rejs w ostatniej chwili może wiązać się z naprawdę sporym wydatkiem), a także liczba osób, które będą odbywać podróż. Jednak nawet jeśli przelot samolotem okaże się nieco tańszy, ze względu na własną wygodę i bezpieczeństwo część osób woli wybrać własny samochód. W ten sposób zyskują niezależność, wygodę i możliwość dojechania w praktycznie dowolne miejsce także już na miejscu. Decydując się na podróż samolotem, musimy albo poprzestać na możliwościach oferowanych przez lokalny transport, albo wynająć auto na miejscu, co też wiąże się z niemałymi kosztami.
Jak podkreśla autor bloga Kia https://kiawiarnia.pl/, jadąc na zagraniczne wakacje samochodem, trzeba szczególnie uważać na przepisy. Dopuszczalne limity prędkości, obowiązkowe wyposażenie samochodu, a nawet wygląd znaków drogowych różni się w poszczególnych krajach (nawet tych należących do Unii Europejskiej). O mandatach za granicą — ich wysokości i sposobie opłacania — dowiesz się więcej z artykułu: https://kiawiarnia.pl/mandat-z-zagranicy-kiedy-za-co-jaki-i-co-sie-stanie-jezeli-go-nie-zaplacimy/.
Którędy do Włoch?
Najkrótsza droga z Polski do ojczyzny pizzy i makaronu prowadzi przez Czechy i Austrię. Alternatywne trasy to drogi słowackie lub niemieckie, a następnie austriackie. Warto podkreślić, że próba oszczędzenia na podróży przez wybór trasy z mniejszą ilością płatnych autostrad i dróg szybkiego ruchu niekoniecznie wyjdzie bardziej ekonomicznie, gdyż może wiązać się ze znacznie większym zużyciem paliwa. Ostatecznie trasę najlepiej jest jednak planować, biorąc pod uwagę aktualną sytuację na drogach i własne preferencje.
Noclegi po drodze
Jak już wspomnieliśmy, podróż z Polski do Włoch samochodem jest na tyle długa, że ciężko byłoby odbyć ją bez przynajmniej jednego noclegu po drodze (chyba że w aucie jest więcej niż jeden kierowca, a pasażerom nie przeszkadza spanie w trakcie jazdy). Jeszcze przed wyruszeniem w drogę warto wybrać i zarezerwować miejsce na nocleg. Przeglądając oferty, weź pod uwagę to, że czas przejazdu podany na internetowych mapach może być niedoszacowany i nie uwzględnia przerw. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej jest zaplanować miejsce odpoczynku tak, by z całą pewnością dać radę dojechać do niego bez nadmiernego zmęczenia. Zawsze można wykorzystać dodatkowy czas na zwiedzanie okolicy lub zakupy.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze