Chodzi o obecny obraz Brzezinek w gm. Jelcz-Laskowice
- Pragniemy zwrócić uwagę na bardzo poważną sytuację powodziową w naszej miejscowości - mówi nam jedna z mieszkanek. - Obecnie przez kilka przez kilka gospodarstw przy ul. Leśnej płynie prąd wody, która rozlała się też na budynki gospodarcze, stajnię i inne oraz zalała przydomowe ogrody. Żeby wejść do domów, część z nas musi pokonać około 30-40 centymetrów wody. Woda spiętrza się naszym zdaniem z powodu wybudowania dwóch dróg: drogi asfaltowej na ul. Leśnej oraz wysoko wyniesionej ponad poziom gruntu drogi prywatnej na działce... Wszystkie rowy melioracyjne były czyszczone i są wypełnione po brzegi, woda się w niektórych miejscach przez te rowy przelewa, stare przepusty nie wystarczają. Zagrożone są również gospodarstwa przy ul. Głównej. Od jakiegoś czasu tereny te przestały być kwalifikowane jako zalewowe. Dlaczego? Kto i w czyim interesie podjął taką decyzję? Czy były zrobione wówczas jakieś badania hydrologiczne? Prawdopodobnie znacznie łatwiej jest prowadzić inwestycję na takich terenach bez uzgodnień hydrologicznych i środowiskowych. Tyle że zmiana nie jest zgoda ze stanem faktycznym.
- Prawdopodobnie żadnej pomocy z UMiG nie otrzymamy - mówi sołtys Brzezinek Katarzyna Nowak-Uszok. - Od wiceburmistrza Romualda Piórki usłyszeliśmy, że musimy złożyć pismo do gminy.
***
Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do Wód Polskich oraz do wiceburmistrza Romualda Piórki.
Odpowiedział Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu: - Wskazany obszar ulicy Leśnej w miejscowości Brzezinki w gminie Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim nie graniczy z żadnym z cieków, czyli wód płynących, będących w administracji Wód Polskich RZGW we Wrocławiu. Na tym obszarze znajduje się sieć rowów melioracyjnych. Na podstawie obowiązującego w Polsce prawodawstwa - ustawy Prawo wodne - rowy melioracyjne nie znajdują się w zasobach mienia Skarbu Państwa, będących w zarządzie Wód Polskich. Zgodnie z ustawą, utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej, działającej na terenie gminy - to do tej spółki lub do zrzeszającego ją związku spółek wodnych. Odpowiedzialność za utrzymanie rowów i ich odpowiednią drożność spoczywa więc na lokalnych władzach lub na samych właścicielach gruntów. Należy podkreślić, że aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna wynika z niespotykanej na przestrzeni ostatnich lat nasilonej skali zjawisk. Obserwowane od grudnia intensywne opady śniegu, połączone z obfitymi opadami deszczu, a co za tym idzie występującymi naprzemiennie pokrywą śnieżną, lodową i roztopami, skutkują pojawianiem się właśnie wysokich stanów wód w rowach melioracyjnych oraz zastoiskami na polach, łąkach, pastwiskach czy nieużytkach. Do naszej jednostki terenowej – Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Oławie – nie wpłynęło żadne zgłoszenie w tej sprawie. Polecamy mieszkańcom bezpośredni kontakt z właściwą komórką zarządzania kryzysowego w gminie lub powiecie oraz strażą pożarną w celu podjęcia odpowiednich działań.
W środę po 14.00 otrzymaliśmy także odpowiedź z Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice: - Burmistrz na bieżąco był informowany o zagrożeniach związanych z podtopieniami części gospodarstw w Grędzinie i Brzezinkach. Prowadzony był stały monitoring zagrożeń. Wysłano jednostki OSP i PSP do udrożnienia przepustów aby umożliwić jak najszybszy spływ wody. Zgodnie z art. 171 ustawy Prawo wodne mapy zagrożenia powodziowego, jak i mapy ryzyka powodziowego sporządzają Wody Polskie w uzgodnieniu z właściwymi wojewodami
Napisz komentarz
Komentarze