- Dochodzą nas słuchy, że w tym roku może być podobnie w sezonie letnim nad pierwszym stawem - cieszy się Piotr Kutela i prezentuje w mediach społecznościowych piękne zdjęcie pomostu nad stawem z lat 80. ubiegłego wieku, z archiwum Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii. Ale tłumy!
*
Zaczęło się w 2020 roku, gdy mieszkańcy zagłosowali w budżecie obywatelskim, by pomost nad stawem powstał do końca 2021. Nie udało się wtedy, nie udało się w 2022, a w styczniu 2023 roku podpisano porozumienie na dofinansowanie z LGD Dobra Widawa. Dowiedzieliśmy się wtedy, że inwestycja o wartości ponad 351 tysięcy złotych została dofinansowana kwotą przekraczającą 187 tys. Wniosek złożono w ramach naboru na rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich pt. "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego, kierowanego przez społeczność".
- Miła jest chwila, gdy coś możemy finalizować - mówił w styczniu 2023 podczas konferencji prasowej wiceburmistrz Piórko. - Historia zatoczyła koło, dawno temu nad stawem był pomost, a w głowie pani radnej pojawił się pomysł, by go odbudować. Mieszkańcy przegłosowali ten wniosek, dlatego zadanie trafiło do budżetu obywatelskiego. Z uwagi na różne procedury, uzyskanie różnych pozwoleń, sprawa się trochę przeciągała, ale na szczęście dziś jesteśmy już na tym ostatnim etapie. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa, został on pozytywnie zaopiniowany, trafił do marszałka i tu również uzyskał aprobatę. Mam nadzieję, że jeszcze przed sezonem letnim, inwestycja zostanie zakończona. Kwota dofinansowania wynosi więcej niż 50% zadania. Dziękuję za to, mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza współpraca, zwłaszcza że jest jeszcze kilka rzeczy w okolicy, które potrzebują realizacji.
Jak się potem okazało, radość była przedwczesna. 13 kwietnia na naszym portalu tuOlawa.pl napisaliśmy, że wykonawca rozpoczął pracę. Zgromadził i dowiózł na miejsce drewno, co sugerowało, że budowa ruszy lada moment. W takiej sytuacji wydawało się, że powinien zdążyć przed oficjalnym startem sezonu kąpielowego. Już dzień później, 14 kwietnia, od jednego z czytelników otrzymaliśmy informację, że wykonawca się wycofał. Dlaczego? Podważono jakość przywiezionego materiału, więc inwestycja oficjalnie upadła i całą procedurę trzeba było rozpocząć od nowa.
Gmina rozpisała kolejny przetarg, wyłoniono nowego wykonawcę i w listopadzie wiceburmistrz Romuald Piórko poinformował, że udało się wyłonić firmę, która zrealizuje inwestycję.
Pomysłodawczynią budowy pomostu już kilka lat temu była radna Karolina Kolado. To ona zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego, potem przekonała odpowiednią liczbę mieszkańców, że warto ten pomysł poprzeć. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej powiedziała: - Chcę rozpocząć bardzo optymistycznie. Mój optymizm wynika z tego, że rozpoczęła się budowa pomostu, za co bardzo dziękuję. Czekałam z pokorą, bez nacisków, podobnie jak mieszkańcy. Mam nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany jeszcze w tej kadencji. Kolejny powód do optymizmu to środki w budżecie na budowę przebieralni, co też jest świetną wiadomością. Pamiętam, że mój pierwszy wniosek do budżetu obywatelskiego dotyczył właśnie przebieralni. Wtedy nie udało się wygrać, bo mieszkańcy postawili na równie potrzebny park dla piesków. Ta sytuacja pokazuje mi, że wysiłki radnych dotyczące zagospodarowania przestrzeni tego pięknego miejsca z potencjałem, jakim jest pierwszy staw, dają władzom do myślenia. Park linowy - nie mój projekt, ale gratuluję - strefa chilloutu, pomost - widzimy, że kadłub statku został przekierowany na zagospodarowanie tego terenu. Mam nadzieję, że będziemy ten trend kontynuować. Dziękuję bardzo.
***
Jak będzie wyglądał pomost? Chodzi o obiekt w kształcie litery U z aneksem z ławek oraz platformą dla ratownika w południowej części akwenu (po stronie tzw. Muzycznej Plaży). Zaprojektowano go w konstrukcji drewnianej z trapami wejściowymi, balustradami i drabinkami. Nad aneksem z ławkami i platformą dla ratownika mają zostać zamontowane zadaszenia.
fot. z arch. LGZH
Napisz komentarz
Komentarze