Olej silnikowy – rola
Rolę, jaką odgrywa olej silnikowy, to przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie silnika. Substancja ta odpowiada za ochronę ruchomych części silnika. Zapewnia optymalne smarowanie elementów ruchomych niezależnie od wysokości temperatur.
Kolejną kwestią, jaką trzeba poruszyć, jest funkcja chłodzenia. Olej w silniku zapewnia szczelność silnika, a tym samym odpowiada za chłodzenie na wypadek zbyt wysokich temperatur. Ta funkcja jest szczególnie istotna, ponieważ odpowiada nie tylko za prawidłową pracę silnika, ale przede wszystkim za zwiększenie jego żywotności.
Kolejną funkcją, o której na pewno warto wiedzieć, jest zdolność do utrzymania czystości silnika. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości oleju można nie bać się o nadmierne zużywanie się części silnika w wyniku tarcia, a także o rdzewienie jego elementów składowych. Regularna wymiana pozwoli zachować stan silnika w dobrym stanie na dłużej - https://www.oilparts.pl/
Wybór oleju samochodowego
Wybieranie produktu, jakim są oleje samochodowe https://www.oilparts.pl/c52,oleje-auta-osobowe może powodować prawdziwy zawrót głowy. Nie chodzi tyle o producentów olejów silnikowych, a o formułę tego specyfiku. Klasyfikacja podstawowa związana z olejami silnikowymi uwzględnia formułę:
- mineralną,
- syntetyczną,
- półsyntetyczną.
Mineralne oleje silnikowe dedykowane są do aut starszego typu. Klasyfikują się w tym aspekcie pojazdy, których przebieg przekroczył granicę 100 tys. przejechanych kilometrów. Taki przebieg oznacza intensywną pracę silnika lub wiekowość auta, a więc i silniki w gorszej kondycji. Zaletą mineralnego oleju jest to, że nie są obciążające dla elementów silnika. Głównie chodzi o uszczelnienia. Niestety tego typu oleje samochodowe wyróżniają się szybką utratą lepkości i wydajności. Najłatwiej dostrzec te wady podczas próby odpalenia silnika samochodowego na mrozie.
Syntetyczne oleje do samochodów prezentują się o wiele lepiej. Wyprodukowane zostały z uwzględnieniem produktów pochodzenia syntetycznego. Ten rodzaj oleju dedykowany jest bezsprzecznie nowszym pojazdom. Ich rolą jest ochrona silników przed nadmiernym zużywaniem i starzeniem. Podobnie jak inne, czyszczą silnik, pełniąc tym samym funkcję chłodzącą. Wyszczególnia je zdecydowanie lepsza lepkość niż przy wyżej wymienionych olejach mineralnych - https://www.oilparts.pl/m6,millers-oils
Ostatnią formułą ochronną do silnika są oleje półsyntetyczne. O tych można powiedzieć, że stanowią niejako kompromis pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym, zawierając w sobie elementy obydwóch propozycji. W dalszym ciągu oleje syntetyczne i półsyntetyczne są testowane. Pracuje się nad uszlachetnieniem składu.
Oznaczenia na opakowaniu
Przy wyborze oleju do silnika ważne jest sprawdzenie oznaczenia na opakowaniu. Istotne jest określenie stopnia lepkości danego produktu. Liczba, która widnieje na oznaczeniu, odpowiada za lepkość olejów w wysokich temperaturach. Oznacza to, że jeśli temperatura wzrośnie, olej stanie się gęstszy. Podobne oznaczenie znajdzie się w odniesieniu do niskich temperatur. W tym aspekcie znacznie lepiej, aby oleje silnikowe były opisane cyfrą bliską 0 – ma to odniesienie do zachowania struktury podczas niskich temperatur.
Oznaczenia podpowiadają także, który olej dedykowany jest silnikom diesla, a który jest przystosowany do silników benzynowych. Oznaczenie “S” dedykowane jest silnikom benzynowym, natomiast C dieslowym. Kolejna z liter (druga) świadczy o jakości oleju. W tym przypadku jest odwrotnie jak w oznaczeniach produktów spożywczych. Wobec tego oznaczenie literą “A” świadczy o niskiej jakości produktu, natomiast im dalsza pozycja w alfabecie, tym jakość produktu olejowego do samochodów staje się wyższa. Warto też zaznaczyć, że w najnowszej specyfikacji ACEA (Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów) stosowane są kolejno oznaczenia A- dla samochodów z silnikiem benzynowym, B dla samochodów z silnikiem diesla, a C dla aut, w których znajduje się filtr cząstek stałych.
W takich produktach przy oznaczeniu liczba ma znaczenie, a im wyższa liczba, tym lepsza jakość. Pamiętajmy, że oleju nie warto wymieniać na własną rękę. Musi być to element dopasowany do wymagań producenta pojazdu. Istotne jest używanie jednego rodzaju oleju do silnika, który był stosowany ostatnimi czasem. Dolewanie innego oleju silnikowego (przy ubytkach oleju) jest nie najlepszym pomysłem, który może powodować liczne komplikacje. W związku z tym wymianę oleju silnikowego (co jest zalecane po osiągnięciu określonego przebiegu) najlepiej przeprowadzić w renomowanym salonie samochodowym lub warsztacie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze