Spotkanie otworzyła Katarzyna Makarowska przedstawiając kandydatkę na burmistrza miasta i gminy Jelcz-Laskowice Annę Witkowską jako kobietę sukcesu, od lat pracującą na rzecz lokalnej społeczności. Zwróciła uwagę, że kandydatka to lokalny przedsiębiorca, który działa w sektorze edukacji, udzielająca się charytatywnie społeczniczka. Anna Witkowska - jak powiedziała - jest od urodzenia mieszkanką gminy Jelcz-Laskowice. Utworzyła na jej terenie od podstaw Przedszkole Niepubliczne Mikołajek w Miłoszycach. Wielokrotnie występowała na sesjach Rady Gminy, pisała artykuły do gazety, a także brała udział w różnych akcjach na rzecz dzieci, kobiet i rodzin. Zwykle przekazywała radnym informacje i konkretne propozycje tego, co należałoby zmienić, jednak brak reakcji i opór, z jakim się ciągle spotykała, spowodował, że postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wprowadzić realne zmiany. Dlatego wystartowała w wyborach jako bezpartyjna kandydatka, osoba wolna, zdecydowana do działania i zwycięstwa.
Jak powiedziała, nie chce robić show ani niczego odgrywać - jest kobietą czynu, pracy i działania.
Po raz pierwszy od lat - wspólnie z Moniką Dewerendą, kandydatką KWW Niezależna Inicjatywa Społeczna na wójta gminy Oława, a także Katarzyną Makarowską, kandydatką nr 1 do Rady Powiatu w Oławie z tego samego Komitetu Wyborczego, mają zamiar wygrać, a następnie w zgodzie kreować nowy, lepszy do życia rejon sąsiadujących ze sobą terenów. Kal mówiła, miasto Jelcz-Laskowice, powiat oławski i gmina Oława stoją ramię w ramię, reprezentowane przez trzy silne, wykształcone posiadające wieloletnie doświadczenie zawodowe kobiety, które wspólnie chcą stworzyć mieszkańcom "ciepłe i domowe warunki do życia".
Anna Witkowska przedstawiła również program swojego zespołu, czyli - jak to nazwała - Szczęśliwą Siódemkę, której celem jest "gmina lepsza do życia".
Podstawowe założenia programu wyborczego
1. Biznes, wsparcie przedsiębiorczości, infrastruktura i planowanie.
- przyjazny urząd/standardy jakości w urzędach - ludzka twarz organizacji.
- systemy szkoleń/podnoszenie kwalifikacji w urzędach - zatrudnianie ekspertów - jawne konkursy.
- stworzenie systemu pozyskiwania inwestorów, a także środków unijnych.
- sprzyjające warunki - drogi, parkingi, światłowody, spełniające wymogi hydranty, przyjazne PKP i PKS.
- współpraca w realizacji wspólnych projektów prospołecznych.
- stworzenie spójnej koncepcji urbanistycznej miasta.
2. Oświata-Kultura
- reforma oświaty - szkolenia kadry, wzrost wynagrodzeń, doposażenie szkół i stopniowe wprowadzanie edukacji włączającej.
- pozyskanie kadry specjalistycznej.
- zapewnienie kadry w istniejących placówkach, stypendia dla uzdolnionej, a także zagrożonej wykluczeniem młodzieży.
- centrum kultury z profesjonalnymi salami: widowiskową na minimum 500 osób, muzyczną, taneczną, kulinarną, sceną zewnętrzną i salami dla osób starszych oraz niepełnosprawnych.
- integrowanie, aktywowanie i łączenie wszystkich pokoleń i grup.
3. Rozwój wsi - sołectwa
- kanalizacja, światłowody, hydranty.
- plan zagospodarowania przestrzennego.
- równy parytet w podziale środków - realizacja wszystkich projektów społecznych
- drogi, oświetlenie, chodniki, boiska, świetlice, place zabaw, trasy rowerowe.
- dialog, zwiększenie kompetencji sołtysów,
4. Opieka medyczna - profilaktyka
- restrukturyzacja ośrodków,
- przywrócenie 24-godzinnej opieki medycznej, sieć lokalnych ratowników medycznych.
- budowa sali do rehabilitacji, opieki dziennej dla osób starszych i niepełnosprawnych po 25 roku życia.
- centrum pomocy psychiatryczno-psychologicznej dla dzieci i młodzieży.
- kampanie profilaktyczne, opieka prawna - mieszkania interwencyjne.
5. Sport i Rekreacja
- wspieranie wszelkich klubów sportowych na terenie gminy. Udział w projekcie "Dolnośląska Cyklostrada".
- rozbudowa basenu z modernizacją również na zewnątrz.
- przywrócenie projektu Parku Europejskiego.
- budowa tras wokół stawu, ścianka wspinaczkowa, górka miejska.
- rewitalizacja Parku Miejskiego. Pachnące ogrody w mieście.
6. "Przyjazna administracja"
- złużebna postawa administracji wobec mieszkańców.
- zreformowany system wsparcia i doradztwa dla potrzebujących pomocy - MOPS
- stworzenie komórki organizacyjnej wspierającej w zakresie zakładania firm, stowarzyszeń i fundacji, oraz pomocy w pozyskiwaniu przez nie dotacji, a także jej rozliczania.
- stworzenie informatora i siatki pomocy dla osób doświadczających niepełnosprawności, przemocy lub wypadków losowych.
- współpraca z sąsiednimi jednostkami samorządu terytorialnego w celu poprawy realizacji zadań z zakresu administracji publicznej.
7. "Trzy pokolenia"
- seniorzy - stworzenie domu seniora z opieką dzienną i terapeutyczno-rehabilitacyjną.
- seniorzy- zwiększenie możliwości wsparcia rodzin opiekujących się leżącymi osobami starszymi, wolontariat opiekuńczy dla osób zagrożonych wykluczeniem.
- młodzież - strefa dla młodych - dyskoteka. Kino letnie nad stawem.
- Dzieci - bezpieczeństwo placów zabaw.
- Wszyscy - kampanie społeczne - WSTYD NIE MÓWIĆ, dotyczące profilaktyki uzależnień, przemocy, samotności, akceptacji odmienności, ekologii, integracji i aktywizacji pokoleń.
Następnie Anna Witkowska przedstawiła swoich kandydatów do Rady Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Jak powiedziała, zależało jej na tym, aby znaleźli się w niej ludzie znający realne problemy i potrzeby wszystkich grup społecznych. Ludzie serdeczni, pracowici, pomocni i dobrzy. W swoich szeregach ma najmłodszą w historii Rady kandydatkę oraz najstarszego kandydata - dzięki nim każda grupa wiekowa może mieć swojego reprezentanta w Radzie Miasta i Gminy.
Kandydaci na radnych do Rady Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice
KWW Niezależna Inicjatywa Społeczna
OKRĘG NR 1
1 Anna Witkowska - osoba wykształcona, znająca dwa języki obce, mająca ogromne doświadczenie w budowaniu zespołu i pozyskiwaniu dotacji a także prawie oświatowym i administracyjnym.
2 Dorota Bieniarz - emerytowana nauczycielka, znająca od podstaw potrzeby edukacji publicznej. Osoba aktywna, kochająca zwierzęta, mająca odwagę wypowiadać się w sprawach trudnych.
3 Martyna Olender - mieszkanka Piekar, młoda, empatyczna, bardzo lubiana chcąca reprezentować ludzi młodych i potrzebujących wsparcia.
4. Jarosław Żyła - od urodzenia osoba niepełnosprawna, co nie przeszkodziło mu w ukończeniu Politechniki Wrocławskiej, a także w uprawianiu sportu. Chce mieć realny wpływ na dostosowanie nie tylko infrastruktury naszego miasta dla osób z niepełnosprawnościami, ale też we wszystkich sektorach publicznych.
5 Agnieszka Leheńka - mama, żona, pracownica służ społecznych. Oprócz wspierania osób potrzebujących pomocy, chciałaby powalczyć o lepsze drogi dla wsi i nowych osiedli.
6. Mieczyslaw Czwojdrak - emeryt, podróżnik, szczęśliwy ojciec i dziadek. Wierzy w skuteczność dobrze prowadzonego samorządu. Chce wspierać mieszkańców wsi w pozyskiwaniu środków na rozbudowę dróg i infrastruktury, a także w rozwiązywaniu spraw do tej pory nie do rozwiązania.
7. Paweł Cepuch - przedsiębiorca, mieszkaniec Brzezinek, prywatnie tata samotnie wychowujący trójkę swoich dzieci. Miłośnik motocrossu chcący zrewitalizować stare wysypisko śmieci w Grędzinie na potrzeby ludzi kochających ten sport.
8. Ewa Zając - absolwentka ekonomii, kobieta sukcesu z powodzeniem prowadząca swój własny biznes. Zna potrzeb i bolączki miejscowych przedsiębiorców i chciałaby ich reprezentować i wspierać. Aktywnie uczestniczyła w walce rolników o lepszy byt, wspierając ich nie tylko swoją obecnością i dobrym słowem, ale też ciepłą herbatą i posiłkiem.
OKRĘG NR 2
1. Piotr Barowicz - kandydat numer jeden, który z ogromnym spokojem, taktem i rozwagą podchodzi do życia i ludzi. Pracuje w Starostwie Powiatowym w dziale komunikacji, znany, lubiany również ze względu na swoje malarskie pasje. W czasie wolnym prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych.
2. Dawid Witkowski - student 3 roku na kierunku marketing i zarządzanie wizerunek medialny. Chce reprezentować i zabiegać o równe prawa dla wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie czy jakąkolwiek odmienność. Jak mówi, każdy ma prawo czuć się dobrze i bezpiecznie w naszej gminie.
3. Bożena Peżyńska - mama i żona dzielnie pracująca w miejscowym handlu, zna ciężką pracę, a także potrzeby ludzi ją wykonujących. Chce wspierać i wysłuchać tych, którzy potrzebują wsparcia.
4. Katarzyna Sztajer - aktywistka, kobieta o wielu talentach, ogromnej wiedzy w zakresie edukacji zwłaszcza włączającej. Przeciwstawiająca się wszelkim formom przemocy, wykluczania, czy krzywdzenia innych. Pedagog specjalny i współautorka koncepcji pracy Przedszkola Mikołajek.
5. Kasia Lentner - młoda, empatyczna, lubiana i bardzo pomocna dla innych. Podróżniczka, ciekawa świata i ludzi, swoje doświadczenia che wykorzystać w pracy na rzecz gminy.
6. Krzysztof Hyjek - lokalny przedsiębiorca znający potrzeby firm budowlanych i nie tylko. Prywatnie ojciec i mąż, aktywny, pomocny. Wie, czego potrzebują ludzie prowadzący swój biznes i to właśnie ich che reprezentować.
7. Anna Pawłowska - osoba bardzo pracowita, energiczna, odważna i skuteczna. Prywatnie żona i matka. Jest waleczna i nieustępliwa.
OKRĘG 3
1. Arkadiusz Wybieralski - bardzo skuteczny, zaangażowany i kompetentny człowiek, któremu bezpieczeństwo mieszkańców, a zwłaszcza dzieci jest bardzo bliskie. Dlatego właśnie chce przeprowadzić audyt wszystkich placów zabaw w całej gminie zarówno pod kątem stanu technicznego jak i dostosowania ich dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Prywatnie tata córeczki z orzeczeniem o niepełnosprawności chcący w tym temacie działać.
2. Klaudia Manowiecka - najmłodsza w historii Rady kandydatka na radną. Wolontariuszka WOŚP i Szlachetnej Paczki, współpracująca z Zielonym Parasolem, zaangażowana w pomoc osobom niepełnosprawnym.
3.Kamila Burnus - mama dziecka z niepełnosprawnością znająca braki w tym zakresie. Członkini Stowarzyszenia „Ja Jestem”, chce pracować na rzecz miejscowych inicjatyw mających ma celu poprawę ludzi dotkniętych niepełnosprawnością i wykluczeniem.
4. Klaudia Denkiewicz - młoda mama, żona pracująca i godząca swoje obowiązki. Chce wesprzeć kobiety dążące do niezależności i rozwoju.
5.Ryszard Ryszard Skorupski - najstarszy przedstawiciel, ale młody duchem, bardzo pogodny, znany i lubiany. Zna potrzeby seniorów i chce pomóc realizować ich marzenia o pięknym życiu w naszym mieście.
6. Grzegorz Sokołowski - miejscowy przedsiębiorca, mający kontakt z wieloma firmami. Znany i lubiany, chce powalczyć o partnerski stosunek gminy do potrzeb przedsiębiorców.
Następnie głos zabrała kandydatka na urząd wójta gminy Oława Monika Dewerenda, opowiadając w skrócie o programie KWW Niezależna Inicjatywa Społeczna w Oławie.
Jak podkreśliła, wspólna droga kandydatek jest nadzieją i szansą na poprawę współpracy i lepsze efekty naszych działań.
Potem głos zabrała Pani Katarzyna Makarowska przedstawiając kandydatów KWW Niezależna Inicjatywa Społeczna do Rady Powiatu w Oławie:
1. Katarzyna Makarowska - kobieta aktywna, pomocna i kreatywna. Wspiera różne fundacji i jest współorganizatorem wielu akcji charytatywnych na terenie Dolnego Śląska i nie tylko. Na co dzień po prostu pomaga ludziom. Z sukcesem od 20 lat realizuje się zawodowo w sektorze bankowym, ostatnimi laty zarządzała siecią oddziałów na stanowisku dyrektor regionu, co daje jej świetne referencje do reprezentowania nas w powiecie. Prywatnie szczęśliwa żona i matka dwóch wspaniałych córek. Chce zwiększyć bezpieczeństwo dróg, usprawnić komunikacje, zmodernizować sektor opieki medycznej
2.Szczepan Szafran - sołtys Dębiny, społecznik, sędzia i osoba prowadząca miejscową drużynę piłkarską. Obecnie pracuje w branży AGD i Automotiv jako technik produkcji. Uczestnik akcji charytatywnych, prywatnie mąż i ojciec 2 córek.
3. Marcin Zając - mąż i ojciec 2 dzieci. Na co dzień osoba realizująca wiele zadań w pracy zajmuje się wdrażaniem procesów poprawiających sprawność i działanie sprzętów AGD. Jako sołtys Sołectwa Piekary stawia sobie za cel realizację zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i wizerunku otoczenia. Słowa, jakie kieruje do ludzi, to: "Życie to nie to, co nam się przydarza, ale to, co sami tworzymy”.
4. Mariusz Rudnicki - od urodzenia jest mieszkańcem Minkowic Oławskich. Na co dzień pracuje w fabryce, która produkuje pojazdy dla wojska. Jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Minkowicach Oławskich, gdzie od 8 lat pełni funkcję naczelnika.
5. Kacper Kłodzinski - strażak w Jelczu Laskowicach oraz w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wójcicach, aktywnie angażujący się w życie swojej miejscowości - będąc w radzie sołeckiej, zawodnik Zalesia Wójcice, DJ i wodzirej. Jego zaangażowanie społeczne oraz umiejętności artystyczne sprawiają, że jest wszechstronnym kandydatem z pasją która przyciąga innych.
6. Anna Maria Lesiecka - prowadzi własną działalność i jako lokalny przedsiębiorca doskonale zna problemy ,z jakimi na co dzień się borykają. Propagatorka zdrowego stylu życia.
7. Jerzy Dziubka - Od lat 90. związany z ruchem konserwatywno-liberalnym i wolnościowym. Działacz UPR i KNP, współtwórca i współredaktor "Oławskiego Przeglądu Kupieckiego", zaangażowany w działalność dwóch organizacji patriotycznych: "Akademii Patriotów" oraz Fundacji "Ku Korzeniom". Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dorosłych już dzieci. Z wykształcenia inż. systemów telekomunikacyjnych, obecnie pracownik utrzymania ruchu w Termach Jakuba. W pracy samorządowej kierować się będę trzema podstawowymi zasadami - mówi: 1. Samorząd jest dla mieszkańców, a nie mieszkańcy dla samorządu. 2. Bogaty samorząd, bogactwem swych mieszkańców. 3. Nic o Was bez Was.
8. Alicja Basiura - aktywna zawodowo, na co dzień pomaga wielu ludziom. Prywatnie żona i matka.
Napisz komentarz
Komentarze