Uroczystość rozpoczął barwny program artystyczny w wykonaniu trzecioklasistów. Po nim Prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków - gen. brygady w stanie spoczynku Zbigniew Szura przedstawił zgromadzonym na sali siódmo - i ośmioklasistom oraz zaproszonym gościom zarys historii 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz misję FOPP, która realizując autorski projekt edukacyjny dociera do szkół noszących imię gen. broni Stanisława Maczka. Jak się okazało lubińska "czternastka" pośród dziewiętnastu innych szkół w Polsce, którym patronuje gen. Maczek, stała się czternastą w kolejności szkołą odwiedzoną przez "pancerniaków". W dalszej części spotkania major dr Wiesław Chłopek i starszy chorąży Tomasz Szczur zaprezentowali zarys historii 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego z Żaganiu, w tym proces przyjęcia tradycji 1. Dywizji Pancernej, charakterystyczne cechy umundurowania, obecną strukturę i służbę w dywizji. Małgorzata Kaczyńska z Częstochowy – wiceprezes FOPP z niezwykłą pasją ukazała postać swojego taty plutonowego Wacława Musiała (1911-1994), który był jednym z żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Opowiedziała także o roli i umundurowaniu Pomocniczej Służby Kobiet. Z kolei Zbigniew Jakubowicz z Oławy, syn kaprala Józefa Jakubowicza (1918-1973), opowiedział o szlaku bojowym swojego taty, żołnierzu 24. Pułku Ułanów 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Przybliżył też zgromadzonym historię powstania i działalność Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców i Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Breda". Zaprezentował również umundurowanie i pochodzące z własnej kolekcji hełmy, używane podczas II wojny światowej przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Na ręce pani dyrektor Barbary Kureń przekazał zaś trzeci tom książki, wydanej w 2020 roku przez naszą redakcję "Inni ludzie powiatu oławskiego" z zamieszczonym w niej biogramem "Trzech maczkowców z Oławy"- Witolda Ostiadela (1913-1994), Józefa Jakubowicza (1918-1973) i Jana Jaworskiego (1919-1963).
Podczas spotkania do szkolnej Izby Pamięci wraz z odpowiednim certyfikatem przekazana została ziemia z pól bitewnych dywizji, książka Małgorzaty Kaczyńskiej o swoim ojcu "Wojna na falach eteru. Ze wspomnień Wacława Musiała łącznościowca generała Maczka" oraz gazety, płyty DVD plakaty i kalendarze. Szkoła została również uhonorowana medalem 15-lecia FOPP "Na Straży Pamięci".
Na zakończenie prezes FOPP otrzymał portret generała Maczka namalowany przez ucznia lubińskiej "czternastki", a pozostali uczestnicy czekoladki "maczki".
Napisz komentarz
Komentarze