Psychologowie twierdzą, że w głębi duszy wszyscy boimy się radykalnych zmian. Możesz dowiedzieć się więcej o strachu przed zmianami od ekspertów Pleso i uzyskać konsultację psychologiczną online. Wiele nieporozumień związanych z remontami powstaje między bliskimi osobami, które mieszkają w domu lub mieszkaniu, w którym planowane są zmiany. Jak przetrwać proces remontu i nie skłócić się z rodziną? Oto kilka praktycznych wskazówek od psychologów.
Wiedzieć, jak negocjować
Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub domu z rodziną, nie możesz uniknąć kompromisów podczas remontu. Mąż chce tapety z surowym geometrycznym nadrukiem, a żona z kwiatowym. Dzieci domagają się eksplozji kolorów w swoim pokoju, a starsze pokolenie walczy o monotonię (lub o brak jakichkolwiek zmian). W niektórych rodzinach spory sięgają nawet dyskusji na temat wzoru uchwytów szafek nocnych, a nawet koloru śrub, które zostaną użyte do przymocowania półki. Jak negocjować z każdym członkiem rodziny? Oto kilka świetnych porad.
Jak negocjować z mężem?
Najprostszym sposobem jest podzielenie mieszkania na strefy, w których każdy z małżonków może zrobić wszystko według własnych upodobań. Wybierz pokój, w którym wszyscy spędzają najwięcej czasu. Kobieta w kuchni, mężczyzna w gabinecie. Nie udało się podzielić salonu i sypialni? Zrób dwie ściany w kolorze, który chcesz i dwie w kolorze, który chce twój mąż. Oczywiście trzeba się upewnić, że wszystko jest ze sobą w harmonii, nie wygląda śmiesznie i nieodpowiednio. Ale, nawiasem mówiąc, ta technika jest jednym z trendów w nowoczesnych wnętrzach, więc eksperymentuj!
Jak negocjować z dziećmi?
Łatwiej jest negocjować z dziećmi. A może trudniej? Cóż, łatwiej jest przynajmniej dlatego, że to one będą decydować, tj. remont będzie przeprowadzany co najwyżej w pokoju ich dzieci. A jeśli są wystarczająco dorośli, aby wyrazić swoje życzenia i uwagi, dlaczego nie dać im prawa do wyboru projektu pokoju dziecięcego? Twoim zadaniem jest upewnienie się, że jakość materiałów wykończeniowych jest wysoka. Jednocześnie jako dorosły możesz wytłumaczyć dziecku różnicę nie tylko we wzorze i designie tapety, ale także w jakości, cenie, przyjazności dla środowiska itp.
Jak negocjować ze starszymi rodzicami?
To będzie najtrudniejsze. Ale da się to zrobić. Spróbuj zacząć od małych rzeczy: przekonaj rodziców, by wymienili stare okno, którym wieje wiatr, na okno z podwójnymi szybami, wybiel pożółkłe ściany, kup łóżko z materacem ortopedycznym zamiast wygniecionej sofy. I daj przykład: odnowienie swojego pokoju i innych pomieszczeń najprawdopodobniej zmieni ich zdanie.
Podpisanie umowy z bliskimi krewnymi
Tak, to prawda, prawie dosłownie. Nie musisz wypełniać żadnych formularzy i poświadczać ich notarialnie. Pamiętaj jednak, aby sporządzić plan naprawy, wskazać prace do wykonania, materiały do zakupu, krótko mówiąc, wszystko, co należy wziąć pod uwagę. Plan należy sporządzić wspólnie, z całą rodziną. Zapisz, kto co wybiera i do którego pomieszczenia. W trakcie remontu, jeśli nagle zmieni się zdanie któregoś z domowników lub padnie stwierdzenie "a nie mówiłem", wystarczy wyjąć ten plan działania i udowodnić, że jest inaczej.
Budżet zaplanowany na jakąkolwiek naprawę nigdy nie był uzasadniony. Zawsze w trakcie szacunki rosną, pojawiają się nieprzewidziane wydatki i tak dalej. Może to być również duży powód do kłótni w rodzinie, gdzie zawsze ktoś chce zrobić to dobrze, a ktoś chce zaoszczędzić. Dlatego powinieneś również uwzględnić ceny (przynajmniej przybliżone) w swoim planie. A także uwzględnić wcześniej nieplanowane, nieprzewidziane wydatki lub nowe zakupy, które zdecydujesz się kupić w trakcie. Tak, i jeszcze można zebrać wszystkie podpisy, jak w tych umowach.
Czy remont zawsze jest stresujący?
W każdym razie remont to zawsze wyjście ze strefy komfortu, to zmiana, której podświadomie bardzo się boimy. Ale jednocześnie remont może być świetnym narzędziem antystresowym przeciwko innym stresom! Straciłeś kogoś z rodziny? Rozstałeś się z partnerem? Zostałeś zwolniony z pracy? Zacznij swoje życie od nowa! A remont to świetny sposób na odwrócenie uwagi od negatywnych myśli i zapobieganie rutynie szarych dni.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze