Pytania do obu kandydatów przesłaliśmy mailem. Wybraliśmy je z tych, które czytelnicy proponowali na debatę, organizowaną m.in. przez naszą redakcję przed pierwszą turą wyborów w Jelczu-Laskowicach.
***
- Jakie są pana zdaniem trzy najważniejsze problemy miasta i gminy Jelcz-Laskowice? W jaki sposób zamierza je pan rozwiązać?
- Pierwszy to dostępność do opieki zdrowotnej. Ponad 20% mieszkańców gminy to osoby starsze. Priorytetem jest przywrócenie weekendowej i świątecznej pomocy medycznej oraz budowa domu dziennej opieki dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Ważne będzie większe zaangażowanie gminy i wspieranie inicjatyw proponowanych przez organizacje i stowarzyszenia, działające na rzecz osób potrzebujących w każdym wieku.
Jako drugi wskażę edukację i rozwój młodzieży, ale także rozwój i motywację nauczycieli. Chcemy m.in. wprowadzać innowacyjne metody nauczania oraz wizyty studyjne dla najstarszych klas szkół podstawowych. Ponadto planujemy dokształcanie i systematyczne szkolenia dla kadry pedagogicznej.
Trzeci istotny problem to drogi i infrastruktura techniczna. W celu realizacji zakładanych celów rozwojowych gminy kluczowym aspektem jest stworzenie warunków dla nowych inwestycji, zarówno przemysłowych jak i mieszkaniowych, co pozwoli na zwiększenie wpływów do budżetu i kolejne inwestycje. Przy okazji zaznaczę, że moim zdaniem inwestycje przemysłowe powinny być realizowane na terenach wyznaczonych dla tego celu.
Oczywiście ważne też jest zrealizowanie zadań, o których jest mowa od wielu lat, a które nie zostały zrealizowane. Dotyczy to m.in. od lat obiecywanego Parku Europejskiego. Projekt ten nie tylko poprawi estetykę miasta oraz dostępność terenów zielonych, ale również stworzy przestrzeń do rekreacji i integracji społecznej.
- Czy powróci nocna i świąteczna pomoc medyczna w Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej w J-L? Co należy zmienić na lepsze w ochronie zdrowia na terenie gminy i co z punktem lekarskim w Wójcicach, który został zlikwidowany? Czy podejmie pan tu działania?
- Przywrócenie pomocy medycznej w weekendy i święta jest jednym z kluczowych zadań na najbliższy czas. Co prawda realizacja tego celu wiąże się z rozmowami i negocjacjami zarówno ze szpitalem powiatowym, jak i gminną Przychodnią Rejonowo-Specjalistyczną, ale wierzę, że znajdziemy argumenty dla realizacji tego zadania.
W najbliższej kadencji pragniemy uruchomić dom dziennej opieki dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Mamy propozycję lokalizacji takiej inwestycji, którą będziemy chcieli szerzej skonsultować z zainteresowanymi. Planujemy również zmniejszenie kosztów odpłatności za usługi opiekuńcze, oraz poprawę systemu powiadamiania dla osób starszych i samotnych. Program ten był wdrażany w gminie, jednak seniorzy niechętnie z niego korzystali - chcemy to zmienić i wiemy jak.
Planujemy wyremontować i rozwijać ośrodek zdrowia w Minkowicach Oławskich, który będzie zapewniał podstawową opiekę medyczną dla tej części gminy. Nie chcemy powtórki sytuacji z przychodnią w Wójcicach, która została zamknięta. Dostrzegamy również problem liczby psychologów i pedagogów szkolnych. Zaproponujemy w tym zakresie m.in. zwiększenie liczby godzin, co powinno wpłynąć na większą atrakcyjność oferty, a w rezultacie zainteresowanie podjęciem zatrudnienia.
- W jaki sposób chce pan usprawnić działanie komunikacji miejskiej na terenie całej gminy? Czy zaczniemy mocniej współpracować z gminą Czernica i z Wrocławiem, chociażby w kwestii autobusów z Jelcza-Laskowic do Wrocławia?
- Rozumiem wyzwania komunikacyjne, przed którymi stoją mieszkańcy gminy Jelcz-Laskowice. Od pierwszych dni nowej kadencji, skoncentrujemy się na stworzeniu efektywnego systemu transportu publicznego. Zweryfikujemy istniejącą infrastrukturę przystanków - tu zaznaczę, że na naszych spotkaniach z mieszkańcami zgłaszano w tym zakresie wiele uwag - oraz zweryfikujemy rozkłady jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Te informacje będą fundamentem do przemyślanych zmian, które wprowadzimy. Skorelujemy połączenia komunikacji miejskiej z rozkładem jazdy pociągów.
Bez wątpienia, nasza przyszłość i rozwój gminy, są ściśle powiązane z budowaniem silnych, funkcjonalnych relacji z naszymi sąsiadami zarówno w powiecie, jak i z gminą Czernica czy miastem Wrocław. Już teraz, dzięki moim kontaktom, jesteśmy na dobrej drodze do zacieśnienia współpracy w obszarze transportu publicznego, zarówno kolejowego jak i autobusowego. W tym zakresie planuję powrót do Aglomeracji Wrocławskiej, z której gmina wystąpiła w 2019 roku. Co to da naszym mieszkańcom? Gmina Czernica należy do Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska i po pozytywnym rozstrzygnięciu przetargu od nowego roku planowane jest uruchomienie komunikacji miejskiej z Wrocławia do trzech punktów w gminie Czernica. Dlatego planujemy intensyfikację współpracy z Wrocławiem i Czernicą.
Realizacja podanych wyżej zadań i celów wymaga nakładów finansowych. Dlatego tak ważna jest umiejętność pozyskania środków zewnętrznych, w tym środków z funduszy europejskich i środków w ramach KPO - warto pamiętać, że to dwa odrębne budżety europejskie. Ważne jest również pozyskanie nowych inwestorów i inwestycji - zwiększone wpływy z podatków od nieruchomości oraz podatków z CIT. A także prowadzenie intensywnych działań w celu zwiększenia osadnictwa na terenie gminy i rozliczania lokalnie podatków z PIT. Mamy wizję przyszłości naszej gminy i pomysł, jak wprowadzić ją w życie.
***
Przeczytaj również:
Napisz komentarz
Komentarze