Sprawcy, korzystając z fikcyjnych kont utworzonych na popularnym portalu społecznościowym oraz sprzedażowym wyszukiwali oferty sprzedaży limitowanych wersji butów sportowych renomowanych firm. W wielu przypadkach cena jednej pary butów sięgała kilku tysięcy złotych. Następnie w trakcie negocjacji z pokrzywdzonymi cyberprzestępcy oferowali opcję przesyłki za pobraniem, którą zamówią i opłacą sami. Ofiary miały podać tylko adres mailowy, na który zostanie wysłana etykieta do nadania paczki. Przesłana wiadomość mailowa była jednak fałszywa, a przesyłki przestępcy mogli odebrać bez żadnej opłaty. Wyłudzone w ten sposób buty były przez oszustów ponownie sprzedawane w sieci.
Przestępcy działali w ten sposób co najmniej od lutego 2023 roku. W tym czasie wyłudzili kilkaset paczek, których wartość szacuje się na kwotę ponad 400.000 zł. Sprawcy czuli się bezkarnie, ponieważ przesyłki były zamawiane, wykorzystując fałszywe dane, a w momencie odbioru paczki zawsze byli zamaskowani, co uniemożliwiało ich identyfikację.
Skrupulatnie zbierane informacje i ich analiza przez funkcjonariuszy Zarządu w Krakowie CBZC pozwoliły na wytypowanie 2 osób odpowiedzialnych za te czyny.
Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, w ramach którego włączono dotychczas ponad 60 wcześniej umorzonych postępowań z terenu całego kraju.
W wyniku szeroko zakrojonych działań na polecenie prokuratora prowadzącego postępowanie z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu na terenie jednego z powiatów województwa dolnośląskiego (prawdopodobnie chodzi o powiat oławski) funkcjonariusze Zarządu w Krakowie CBZC zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który odbierał kolejne 3 wyłudzone przesyłki. Wraz z nim zatrzymano 47-letniego mężczyznę, u którego na posesji ujawniono dziesiątki zniszczonych kartonowych paczek po wyłudzonych butach oraz odzież, w której sprawca odbierał przesyłki. Tego samego dnia w miejscu zamieszkania zatrzymano 18-latka, drugiego ze sprawców oszustw. W trakcie przeszukań w miejscach zamieszkania i pobytu podejrzanych zabezpieczono nośniki cyfrowe, na których ujawniono liczne dowody ich przestępczej działalności.
Trójkę zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, gdzie Prokurator dwójce nastolatków przedstawił blisko 60 zarzutów dotyczących oszustw, a 47-latkowi zarzut paserstwa. Nadto prokurator uznał, że dwaj młodociani sprawcy uczynili sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, co znacznie wpłynie na wysokość grożącej im kary.
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, która nadzoruje śledztwo, Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec dwójki nastolatków tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty wobec podejrzanych będą rozszerzone.
Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, opisywany 19-latek mieszkał w Oławie, ale niestety, oficjalnie na razie nie udało nam się tego potwierdzić.
(CBZC / kc)
Napisz komentarz
Komentarze