W listopadzie minie 106 lat, jak w pełni możemy mówić o sobie jako o pełnoprawnych Polkach. Bo właśnie w 1918 roku uzyskałyśmy pełnię praw obywatelskich w Polsce. Kobieta, towarzyszka życia mężczyzny, matka dzieci, zwykła zjadaczka chleba - stała się w pełni człowiekiem. Mogła nie tylko głosować, ale też być wybierana. Mogła pracować na własny rachunek. Mogła legalnie kształcić się. Wyszła spod kurateli męża. Mimo uzyskania tak wielu przywilejów, nie rezygnowała ze swojej roli żony, matki czy córki. Bo wrodzoną rolą kobiety jest bycie właśnie kobietą.
Matka, mama, rodzicielka, opiekunka - osoba, która wychowuje i kocha swoje dzieci. Daje życie - to organiczne oraz psychiczne.
Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat rodzicielstwa. Mowa jest o właściwym i świadomym macierzyństwie, zwykłej prokreacji, macierzyństwie do którego droga prowadzi przez środki medyczne i macierzyństwie niechcianym. Jednocześnie rozwija się tendencja do świadomej rezygnacji z bycia rodzicem.
Jak widać, "przyszłość" kobiety często nie jest taka oczywista. Co kobieta - to inny pogląd na życie. Jedne mają 1 dziecko i im wystarcza, inne potrzebują dużej rodziny, jedne rodzą z zaskoczenia, inne walczą o to, by urodzić. Jedne zawodzą się macierzyństwem i oddają dzieci do adopcji, inne świadomie rezygnują z roli macierzyńskiej. Reasumując - jeśli nie jesteśmy gotowe, nie czujemy tej potrzeby, nie bądźmy matkami. Kobieta to nie tylko matka, to przede wszystkim kobieta, istota rozumna, uczuciowa, pracowita i mająca swoje indywidualne potrzeby. Nie róbmy nic na siłę, jeśli rzeczywiście tego nie potrzebujemy. Czas leci, czas mija, życie się zmienia, i my same też ulegamy wielu metamorfozom. Być może kiedyś ten nasz indywidualny tok myślenia zmieni się. Poczujemy instynkt macierzyński. Bo być matką to nie znaczy urodzić. Być matką to znaczy mądrze wychowywać i kochać miłością matki.
Macierzyństwo to sprawa indywidualna. Jej wyjątkową formę przybiera rodzicielstwo zastępcze. Jak wielką empatią są obdarzone osoby, które decydują się zostać rodzinami zastępczymi dla dzieci w różny sposób dotkniętych przez los. Na terenie powiatu oławskiego funkcjonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które wspiera m.in. dzieci umieszczone w pieczy zastępczej. Rodzin zastępczych w naszym powiecie jest mało a niestety zapotrzebowanie jest duże. Wielokrotnie ten problem był poruszany na łamach TuOlawa.pl.
Uważam, że bycie rodziną zastępcza dla dzieci dotkniętych przez los, to pewien dar. Matka, ojciec zastępczy muszą się wykazać wieloma umiejętnościami wychowawczymi, posiadać duża wrażliwością, ogromną mądrość życiowa, aby wychowywać dzieci zawodowo.
8 czerwca z okazji dnia rodzicielstwa zastępczego, w parku przy PKP, organizowany będzie piknik dla wszystkich chętnych, myślę, że nie tylko dzieci. Organizatorzy będą dzielić się wiedzą na temat rodzicielstwa zastępczego. Myślę, że będzie to fajna pogawędka dla mam i ojców - tych obecnych i przyszłych.
Joanna Hładij
Napisz komentarz
Komentarze