Komunikat Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego DUW
W Głogowie 10 czerwca początkowo pojawiły się śnięcia narybków, następnie większych 60-80-centymetrowych ryb. Do 12 czerwca z rzeki wyłowiono 600 kg ryb. Służby działają na miejscu. Inspektorat Ochrony Środowiska ustala przyczynę śnięcia. Próbki zostały pobrane także przez Laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Głogowie oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Próbki do badań zabezpieczył też biegły ichtiolog. Państwowa Straż Rybacka wraz ze służbami – Policją, Państwową Strażą Pożarną, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej i przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Głogowie dokonują rekonesansu miejsca zdarzenia oraz pozostałego biegu Odry.
WIOŚ dokonuje na bieżąco rozpoznania zanieczyszczenia w terenie, a pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego we Wrocławiu Oddział w Legnicy pobierają próbki wody do badań fizykochemicznych w celu sprawdzenia jej jakości. Utylizacja prowadzona jest przez wyspecjalizowaną firmę.
Dolnośląski Urząd Wojewódzki przy udziale Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) prowadzi także działania prewencyjne. Są to m.in.: bieżące wizje terenowe, monitorowanie (codziennie) przez służby sytuacji w zagrożonych starorzeczach, zbiornikach, kanałach połączonych z rzeką Odrą, bieżące i stałe obserwacje danych z monitoringu oraz komunikatów GIOŚ, badania pod kątem liczebności „złotej algi” i toksyn, zabezpieczenie przez służby wojewodów sprzętu technicznego, utworzenie zespołu ds. Odry, zwołanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, udział w cotygodniowych posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, bieżąca współpraca pomiędzy użytkownikami wód.
W czerwcu zaplanowano również dwa spotkania zespołu naukowo-badawczego ds. rzeki Odry. Przedstawiciele Wojewody uczestniczą także w cotygodniowych posiedzeniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ.
Wyniki badań na obecność „złotej algi”
GIOŚ na bieżąco monitoruje poziom algi w rzece, dzięki czemu jest w stanie określić aktualny poziom zagrożenia. W ostatnim czasie wyniki badań na obecność „złotej algi” znacznie się poprawiły. Poziom ten spada.
Zbiornik Czernica - pomost 17 505 000 - I stopień zagrożenia (spadek z 25 480 000)
Odra powyżej Wrocławia - Łany - 1 751 000 - brak stopnia alarmowego (spadek z 13 500 000).
Wszystkie możliwe działania są prowadzone. Poszukujemy przyczyny śnięcia ryb. Oczekujemy na wyniki badań fizykochemicznych. O wynikach tych badań poinformujemy, gdy tylko będą dostępne.
Napisz komentarz
Komentarze