Tylko wczoraj na drogach powiatu oławskiego funkcjonariusze zatrzymali dwóch rowerzystów, którzy kierowali jednośladem pod wpływem alkoholu. Przypominamy, że zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, którzy należą do niechronionych uczestników ruchu, często kończą się poważnymi konsekwencjami.
Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie mają ochrony w postaci karoserii, pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych, co sprawia, że w razie wypadku są znacznie bardziej narażeni na obrażenia. Mimo że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu, w przypadku kolizji z pojazdem, nawet poruszającym się z niewielką prędkością, są całkowicie bezbronni. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegali oni obowiązujących przepisów.
Niestety, nie wszyscy biorą sobie do serca policyjne apele o przestrzeganie zasad i zachowanie trzeźwości na drodze. Tylko wczoraj, 5 sierpnia, oławscy policjanci zatrzymali na terenie gminy Jelcz-Laskowice dwóch nietrzeźwych rowerzystów.
Pierwszy z nich został zatrzymany przed godziną 16:00. Badanie alkomatem wykazało, że 67-letni mieszkaniec powiatu oławskiego miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Drugi nietrzeźwy rowerzysta został zatrzymany kilka minut po godzinie 20:00. Mundurowi ustalili, że 40-letni mieszkaniec gminy Jelcz-Laskowice prowadził rower, mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2500 zł zgodnie z obowiązującym taryfikatorem.
Kolejny raz apelujemy o zachowanie trzeźwości na rowerze i przypominamy podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy rowerzysta przed wyruszeniem w drogę:
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów: Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystów obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają.
Jazda po chodniku: Prawo drogowe zezwala rowerzyście na jazdę po chodniku w następujących sytuacjach:
- Gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, kierującą rowerem.
- Gdy panują złe warunki atmosferyczne zagrażające bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
- Gdy spełnione są jednocześnie trzy warunki: chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym) oraz brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerzystów.
Ostrożność na chodniku: Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Dziecko na rowerze: Dzieci do lat 7 można przewozić na rowerze w specjalnym foteliku albo w przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze tylko pod opieką osoby dorosłej, która może iść obok nich po chodniku lub jechać na rowerze – również po chodniku. Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, o ile posiadają Kartę Rowerową, która obowiązuje do 18. roku życia. Po ukończeniu 18 lat rowerzyści nie potrzebują żadnego dokumentu.
Pamiętaj! Trzeźwy rowerzysta, który zna i przestrzega przepisy, szanuje innych uczestników ruchu oraz jest widoczny na sprawnym i prawidłowo wyposażonym rowerze, to bezpieczny uczestnik ruchu drogowego!
Napisz komentarz
Komentarze