Trasa I – zielony szlak – (Kudowa Zdrój – Czermna – Pstrążna - Błędne Skały). ok. 1h 40 min.
Szlak rozpoczynamy przy sanatorium Polonia, skąd zielonym szlakiem idziemy w kierunku Czermnej. Po paru minutach docieramy do Czermnej, będąc w tej dzielnicy Miasta warto odwiedzić Kaplice Czaszek. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

Kaplica została wybudowana w XVIII wieku z inicjatywy czeskiego księdza Wacława Tomaszka. Wnętrze kaplicy wyłożone jest 3 tysiącami czaszek i piszczeli a pod podłogą kaplicy, w krypcie, znajduje się 20 tys. czaszek i kości ofiar epidemii i wojen śląskich. Po odwiedzeniu tego niezwykłego miejsca udajemy się zielonym szlakiem w kierunku Pstrążnej, przez kolejne dwa kilometry szlak pokrywa się z drogą. Tuż przy zejściu szlaku do lasu znajduję się Ruchoma Szopka. Twórcą był Franciszek Stephen, artysta rozpoczął swoje dzieło w wieku 15 lat a ukończył je dopiero po 20 latach. W tym czasie wyrzeźbił 250 niezwykłych barwnych lipowych figurek przedstawiających sceny z życia pasterzy i mieszczan oraz sceny z narodzin Jezusa Chrystusa. Szopka znajduje się w jego rodzinnym domu. Za zielonym budynkiem szopki kontynuujemy wycieczkę pieszą szlakiem zielonym, który prowadzi lasem po około 20 min. doprowadza do najdalej wysuniętej dzielnicy Kudowy – Pstrążnej. Najczęściej odwiedzanym miejscem w Pstrążnej jest Skansen Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Położony na zboczach Pstrążnicy. W Skansenie możemy zobaczyć typową sudecką zabudowę z przełomu XIX i XX wieku, są to obiekty drewnianej architektury wiejskiej, sprzęty związane z gospodarstwem wiejskim, uprawą roli i rzemiosłem. Dla turystów organizuje się w muzeum różne imprezy plenerowe, związane z otwarciem sezonu, pieczeniem ziemniaków, pieczeniem chleba, pożegnaniem lata. Występują zespoły folklorystyczne, twórcy ludowi wykuwają podkowy, rzeźbią, malują pisanki i porcelanę. Po powrocie na zielony szlak udajemy się stromą asfaltową drogą do najwyżej położonego punktu Kudowy – Bukowiny. Skręcamy za znakiem szlaku zielonego w prawo, leśnym szlakiem dochodzimy na wypłaszczenie przed Błędnymi Skałami, miejsce to zwiedzamy ok. 1 godziny.
Trasa II – czerwony szlak – (Błędne Skały- Kudowa-Zdrój). ok. 1 h 30 min.
Trasa zwiedzania labiryntu Błędne Skały zatacza koło i kończy się w miejscu jej rozpoczęcia, na parkingu zmieniamy szlak z zielonego na czerwony, który poprowadzi nas z powrotem do Kudowy-Zdroju. Na początku szlak biegnie równolegle do szosy, na której odbywa się ruch wahadłowy. Po upływie ok. 20-30 min. marszu w dół dojdziemy do rozwidlenia szlaków Rozdroże pod Lelkową, stamtąd spokojnym marszem trzymając się czerwonego szlaku zejdziemy do Kudowy. Po drodze po prawej stronie będziemy mijać drewniana dzwonnicę.
Trasa III – czerwony szlak - Kudowa-Zdrój- Szczelinie Wielki ok. 3,5 h
Chcąc wyruszyć z Błędnych Skał na Szczelinie Wielki możemy wyruszyć czerwonym szlakiem, mijając po drodze Krągłe Mokradło następnie przez Lisi Grzbiet aż dochodzimy do skrzyżowania szlaków gdzie skręcamy w lewo kontynuując szlak czerwony. Wraz ze szlakiem czerwonym równolegle biegnie również szlak żółty który biegnie aż pod sam Szczelinie Wielki. Dochodzimy do Karłowa a stamtąd na trasę ruszamy przy węźle szlaków turystycznych z centrum miasteczka. Idziemy szerokim szlakiem koloru żółtego. W okresie wakacyjnym możemy wraz z naszymi pociechami skorzystać z Parku Dinozaurów, który znajduję się przy szlaku na szczyt. Dochodzimy do podnóża Szczelińca gdzie czekają na Nas 680 kamienne schody. Po pokonaniu schodów kierujemy się szlakiem na przełęcz pomiędzy Szczelińcem Małym i Wielkim. Czas zwiedzania Szczelińca to ok. 2h. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m.n.p.m) uważany za największą atrakcję turystyczną Ziemi Kłodzkiej.
Trasa IV – Kudowa-Zdrój- Krucza Kopa – Dańców – Kudowa Zdrój, ok. 4h
Z centrum Kudowy skręcamy w ul. Słoneczną, z lewej strony mijamy budynek dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych, po czym wychodzimy z miasta, z szosy trawersującej stok Kościelnego Lasu roztacza się panorama Obniżenia Kudowy. Po kilkuset metrach droga skręca w lewo i wchodzi na krótki czas do lasu. Trzymając się tego szlaku zdobywamy dno doliny na skraju Jerzykowi Wielkich. Nie wchodzimy do wioski lecz skręcamy w prawo w polną drogę. Szlak czerwony prowadzi nas do Dańczowa. Wchodzimy na asfaltową drogę, chwilę później napotykamy na rozwidlenie szlaków. W Dańczowie skręcamy z drogi asfaltowej w lewo wchodzimy na niebieski szlak i od razu zagłębiamy się w las, podchodzimy bocznych grzbietem odchodzącym od Kruczej Kopy. Przed samym szczytem Kruczej Kopy (721 m. n p m) znajdują się szlaki. Musimy wybrać kolor zielony, który doprowadzi Nas na sam szczyt Kruczej Kopy a następnie do Kudowy Zdroju. Schodzimy ze szczytu leśnym szlakiem, pod koniec idziemy już drogą asfaltową, prowadzącą od Szosy Stu Zakrętów do Jerzykowi Wielkich i przez łąki schodzimy do Kudowy Zdroju. Do Miasta wchodzimy od strony Karłowa ulicą 1 Maja.
Zachęcamy do skorzystania!




Napisz komentarz
Komentarze