Giełda a działalność spekulantów
Jeśli chodzi o kursy akcji na giełdzie w Polsce oraz na giełdach światowych nie zawsze zależą do realnej kondycji gospodarki i wyników finansowych różnych przedsiębiorstw. Często mają na nie wpływ spekulanci, którym zależy do zwiększenia niepokoju na rynkach i sprowokowania decyzji o szybkiej sprzedaży akcji przez większą liczbę inwestorów. Duża podaż akcji prowadzi do obniżenia ich ceny, a tym samym do spadku wyceny danego przedsiębiorstwa lub indeksów giełdowych. Spekulacje nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistej sytuacji, jednak wykorzystują psychologię i prowokują inwestorów do ignorowania czynników makroekonomicznych z gospodarki.
Działania spekulantów są łatwe do wychwycenia dla doświadczonych inwestorów, jednak osoby początkujące mogą poddać się panice na rynku i podjąć nerwowe, nieprzemyślane ruchy. W ten sposób mogą stracić duże kwoty, mimo że kurs akcji wkrótce wróci do wcześniejszego poziomu lub nawet go przewyższy.
Inwestycje na giełdzie a bańka inwestycyjna
Dużym zagrożeniem dla inwestorów na giełdzie są bańki, które powstają w wyniku "napompowania" rynku nierealnymi oczekiwaniami lub modą na określoną formę inwestowania. O bańce inwestycyjnej mówi się często w przypadku gigantów technologicznych, które zyskują na wartości już po samej zapowiedzi wprowadzenia nowych rozwiązań na rynek. Dotyczy to np. indeksu takiego jak US TECH 100. Indeks us tech 100 obejmuje akcje 100 największych amerykańskich i międzynarodowych firm spoza sektora finansowego, wybranych na podstawie kapitalizacji rynkowej. Odzwierciedla on indeks NASDAQ-100 i zawiera znane spółki: Apple, Microsoft, Alphabet i Amazon.
Ryzyko, że firmy technologiczne przeszacowały zainteresowanie produktami, które planują wprowadzić na rynek, jest wysokie. Często zapowiedzi wdrożenia nowych rozwiązań okazują się ciekawsze niż ich faktyczne działanie. Ponadto gigantyczne zarobki w branży IT i zaporowe ceny dla firm zainteresowanych jej usługami sprawiają, że sektor zmaga się z kryzysem finansowym. Inwestorzy powinni więc bacznie obserwować giełdę, by wychwycić najlepszy moment na sprzedaż akcji przeszacowanych spółek.
Inwestycje giełdowe długoterminowe i krótkoterminowe
Jeśli chodzi o inwestycje giełdowe kluczową kwestią jest okres, na który inwestor chce ulokować swój kapitał. Inwestycje krótkoterminowe są obarczone większym ryzykiem, gdyż w ciągu kilku tygodni lub miesięcy może dojść do spadku cen akcji o kilka procent i więcej. Wymagają także większego zaangażowania inwestora, który najczęściej musi baczniej obserwować rynek. Inwestowanie w dłuższej perspektywie czasowej pozwala przeczekać kryzysy i sprzedać akcje w czasie, gdy ich wartość wzrośnie. Dzięki temu można zarobić więcej i uchronić się przed stratami kapitału.
Inwestycje na giełdzie są zatem przeznaczone dla osób, które akceptują konieczność większej elastyczności co do terminu sprzedaży akcji. Gotowość do dłuższego wstrzymania się ze zbyciem aktywów zmniejsza ryzyko, że sprzeda się je po niskiej, nieatrakcyjnej cenie. Dzięki elastyczności inwestor wybiera dogodny czas na zbycie akcji i zarabia więcej w porównaniu do osób, które akceptują wyłącznie krótką perspektywę inwestycyjną.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze