W listopadzie cały świat solidaryzuje się z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworami jądra i prostaty. Jest to też dobra okazja, żeby przypominać o profilaktyce męskich nowotworów, o których mówi się rzadko.
Pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym przy ul. Hirszfelda we Wrocławiu solidaryzują się z ogólnoświatową akcją MOVEMBER. Z tej okazji przygotowali m.in. ulotkę z instrukcją samobadania jąder oraz warsztaty czujności onkologicznej głównie dla panów.
Co to jest Movember ?
Akcja Movember to społeczna kampania, która po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Australii. Symbolem wydarzenia są wąsy, a jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem „męskich nowotworów”. Nazwa akcji powstała w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: „moustache” - wąsy i „November” - listopad. Polska od kilku lat również bierze udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu.
DCO w akcji MOVEMBER
Cel akcji MOVEMBER to poza oczywistym walorem profilaktycznym (zachętą do badań i obserwacji własnego organizmu pod kątem ewentualnych niepokojących zmian) także obudzenie świadomości społecznej, zniesienie tabu związanego z nowotworem jądra i nowotworem gruczołu krokowego. Polski MOVEMBER jest też wyrazem wsparcia społecznego i manifestuje przyzwolenie na otwarte mówienie o aspektach dla wielu osób wciąż wstydliwych.
Jak można włączyć się do akcji?
Włączenie się do akcji jest banalnie proste - mężczyźni zapuszczają wąsy przez cały listopad (można też wąsy doczepić na poczet fotografii). „Wąsaci” fotografują się i zamieszczają zdjęcie w komentarzu pod postem dotyczącym akcji „Movember z DCO” - opublikowanym na kontach na Facebooku: na profilu DCO oraz na profilu Profilaktyka Nowotworów Głowy i Szyi.
Warsztaty z czujności onkologicznej
W ramach akcji edukatorzy ds. profilaktyki nowotworów będą przeprowadzać bezpłatne warsztaty z tzw. czujności onkologicznej wraz z instruktażem samobadania jąder, zaprezentowanym na fantomach z wbudowaną imitacją zmian nowotworowych. Do udziału w warsztatach Centrum zaprasza szkoły i firmy oraz inne zorganizowane grupy, które chcą skorzystać z praktycznej wiedzy o zapobieganiu nowotworów. Wystarczy napisać e-mail z informacją o chęci wzięcia udziału w warsztatach: [email protected].
O szczegóły akcji można też dopytać pod numerem tel.: 71 /368 95 65.
Napisz komentarz
Komentarze