Bestsellerami w tym roku okazali się: Hazardzista – 11 rozmów i Kenijczyk – 9 rozmów. Pozostałe Żywe Książki cieszyły się następującym zainteresowaniem: Policjantka (7), Gej (6), Wychowawczyni młodzieży niedostosowanej społecznie (6), Mama osoby niebinarnej (6), Osoba transpłciowa (6), Osoba niewidoma (5), Była wychowanka Domu Dziecka (5), Osoba niewidoma (5), Osoba z chorobą psychiczną (4), Mama geja (3), Bezdzietna z wyboru (3), Osoba z ADHD (3), Epileptycy (3).


- Im dziękujemy: Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej "UP-Date", Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych RCWIP - za doskonałą współpracę. Pub Gladiator za poczęstunek i za to, że jesteście z nami od pierwszej edycji akcji. El Dorado - Szkoła Językowa – bez Was wydarzenie byłoby niekompletne - czytamy na profilu biblioteki w mediach społecznościowych. - Wspólnie z naszą „Książką” stworzyliście wspaniałą drużynę. Wszystkim Żywym Książkom i Czytelnikom! Do zobaczenia na kolejnej edycji, w przyszłym roku.
"Żywa Biblioteka" to projekt zapoczątkowany przez duńską grupę "Stop przemocy" w 2000 roku. Działa na rzecz praw człowieka poprzez prostą metodę dialogu z osobą, reprezentującą mniejszość, która na co dzień spotyka się ze stereotypami, dyskryminacją, uprzedzeniami i wykluczeniem społecznym. W praktyce polega to na tym, że można przyjść do określonego miejsca i "wypożyczyć sobie" na indywidualną rozmowę "żywą książkę", czyli taką osobę, z którą związane są stereotypy. "Tytuły" zmieniają się zależnie od kontekstu społecznego i od tego, z czym ludzie mają problem w danym miejscu i chwili.










Napisz komentarz
Komentarze