- Ten projekt łączy wszystkie siły polityczne. Za nami długie dyskusje o kształcie tej, niezwykle ważnej inwestycji. Pacjentów onkologicznych przybywa z każdym rokiem i potrzeby opieki nad nimi nieustannie rosną. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie lata walczyli o to żeby ta inwestycja powstała. Przed nami proces budowy, a ta jak widzę przebiega zgodnie z zamierzeniami. Szpital przyjmie pierwszych pacjentów już w 2028 roku – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia co piąty z nas może zachorować w ciągu swojego życia na nowotwór. Aktualnie każdego roku na całym świecie diagnozuje się je u 20 milionów osób, a w roku 2050 będzie to aż 35 milionów. Nowotwory stały się chorobą cywilizacyjną, dlatego tak istotne są odpowiednia profilaktyka, aby wcześnie je wykryć oraz inwestycje w szpitale, które będą w stanie skutecznie je leczyć.
- Każdego roku umiera z powodu nowotworów 100 tysięcy naszych rodaków. Nie dziwi więc fakt, że na Dolnym Śląsku było ogromne dążenie aby zapewnić mieszkańcom odpowiednią opiekę. Ta inwestycja zmieni bardzo wiele - nowoczesne oddziały, nowoczesna opieka, a przede wszystkim będzie to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców regionu - mówi Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Sejmu.
Mając na uwadze alarmujące dane WHO samorząd województwa dolnośląskiego systematyczne inwestuje w nowoczesną infrastrukturę medyczną. Dlatego właśnie w zachodniej części Wrocławia powstaje nowy szpital onkologiczny. Działka, na której buduje się szpital jest równa powierzchnią wrocławskiemu Parkowi Południowemu. Sam budynek będzie miał wielkość 14 pełnowymiarowych boisk piłkarskich i objętość aż trzech Hal Stulecia. Budowa nowego szpitala jest konieczna ponieważ obecna siedziba Centrum Onkologii DCOPiH mieści się w ponad stuletnich murach i stanowi najstarszy kompleks szpitalny w Polsce. Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnego ośrodka onkologicznego na miarę XXI wieku, poprawa warunków leczenia pacjentów i poszerzenie zakresu pomocy medycznej.
- To ważny dzień dla Dolnego Śląska i zwieńczenie trudu który podjęliśmy w 2015 roku. Dziękuję za determinację wszystkich kolejnych zarządów województwa. Ogromne słowa uznania również dla szefostwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, z którym podejmowaliśmy kluczowe decyzje odnośnie realizacji tej inwestycji. Niech ten szpital służy wszystkim potrzebującym – dodaje Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Inwestycja jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz budżet państwa. Wartość umowy podpisanej w ubiegłym roku z wykonawcą – firmą PORR przekracza miliard złotych. Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
- 70 lat czekaliśmy na te inwestycję. Jesteśmy jednym z pierwszych regionów gdzie powstało kompleksowe centrum onkologii – idea, która w całej Polsce jest konsekwentnie realizowana i która obecnie zamknęła się kompleksową koncepcją krajowej sieci onkologicznej. Nasza inwestycja pomoże wszystkim pacjentom, nie tylko onkologicznym ale także pulmonologicznym i hematologicznym. Dziękuję całej załodze, która pracowała nad połączeniem naszych szpitali i nad kształtem tego wielkiego przedsięwzięcia – dodaje prof. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
- Dziękujemy Państwu, bo tak naprawdę przed nami prawdziwe onkologiczne tsunami. Ten obiekt przyczyni się do tego ze będziemy przygotowani na te walkę i będzie służyć abyśmy te walkę wygrali – dodaje dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCO.
Docelowo placówka będzie działała w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia Pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Budynek został zaprojektowany tak, aby zapewnić mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego.
- Dziękuję przede wszystkim marszałkowi, dyrektorom i wszystkim zaangażowanym, bo od początku znaleźliśmy w nich partnera. Przed nami inwestycja ogromna, jeśli chodzi o kubaturę zdecydowanie jedna z największych w kraju - 8 tysięcy ton stali i 80 tysięcy metrów sześciennych betonu mówią same za siebie. Serdecznie już zapraszam na zakończenie budowy w 2028 roku i deklaruję pełną gotowość naszego zespołu do realizacji – zakończył Piotr Kledzik, prezes PORR S.A.
Napisz komentarz
Komentarze