Relacja:
18 października 2024 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja „Usłyszcie Nas! 100-lecie Deklaracji Praw Dziecka”, do organizacji której zainspirowali panią senator Magdalenę Kochan - Damę Orderu Uśmiechu oraz dr Marka Michalaka – Kawalera Orderu Uśmiechu, dwaj młodzi ludzie: Miłosz Kozikowski – Marszałek Parlamentu Młodych oraz Paweł Mrozek. Wzięli w niej udział uczniowie i nauczyciele z kilkunastu szkół noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, wśród nich również przedstawiciele naszej szkoły, z kl.VIIIa: Oliwia Mroczka, Aleksandra Kwaśnik i Szymon Kędzior oraz z kl.VIIIb: Karolina Tutka, Amelia Tokaruk i Sara Jaskólska, a także dyrektor szkoły Jadwiga Falkowska i wicedyrektor Barbara Kołodziej.
Konferencję otworzyła marszałek Senatu pani Małgorzata Kidawa – Błońska, która powiedziała, m.in.: „Dziecko jest pełnowartościowym człowiekiem z własnymi prawami i potrzebami, a my, dorośli, musimy je szanować i ich przestrzegać. Niestety, mamy też świadomość, że na całym świecie, także w naszym kraju, nie zawsze tak się dzieje. Liczę na to, że dzisiejsze spotkanie, wspólna rozmowa i wsparcie takich osób jak dzisiejsi goście, sprawią, że zrobimy następny krok w stronę tego, aby dzieciom żyło się po prostu lepiej. Chcemy Was usłyszeć, ale musicie mówić bardzo mocnym głosem!”
Następnie głos zabrali: przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Młodzieży senator Jerzy Wcisła, wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, a także były rzecznik praw dziecka dr Marek Michalak, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, który podkreślał, że prawa dziecka nie są przywilejami, nie trzeba na nie zasłużyć i są takie same dla wszystkich dzieci. Fundamentem tych praw jest zaś godność, czyli to, co mówi o byciu człowiekiem. Godność daje rangę prawom człowieka, nikomu nie wolno jej odebrać”. W swoim wystąpieniu nawiązał do historii Deklaracji Praw Dziecka, do Janusza Korczaka i jego myśli pedagogicznej. „Dzisiaj zapytam was, kim jest dziecko? (...) Wiecie, jak pytano 100 lat temu, kiedy żył Janusz Korczak? Pytano, czym jest dziecko” – zauważył były rzecznik praw dziecka. Odnosząc się do przykładowych odpowiedzi, ocenił, że najlepiej obrazują, jak na przestrzeni lat zmieniła się pozycja dziecka. Zaakcentował, że mimo uznania podmiotowości dzieci, ich prawa są nadal pomijane.
Druga część konferencji miała charakter warsztatów. Dzieci i młodzież, podzieleni na 4 grupy, dyskutowali na temat idei Deklaracji Praw Dziecka. Debaty wspierali eksperci, m.in. sekretarz Kapituły Orderu Uśmiechu Magdalena Bogdańska-Maciak, sędzia Anna Maria Wesołowska, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. nieletnich prof. Marek Konopczyński, prezes fundacji „Nie będziesz szła sama” Dorota Stawiarska, a także senator Magdalena Kochan i dr Marek Michalak. Tematy poszczególnych dyskusji to: „Dziecku powinno się dać możność normalnego rozwoju fizycznego i duchowego; „Dziecko głodne powinno być nakarmione, dziecko chore powinno być pielęgnowane, dziecko wykolejone wrócone na właściwą drogę, sierota i dziecko opuszczone – wzięte w opiekę i wspomagane”; „Dziecko powinno przed innymi otrzymać pomoc w czasie klęski”; „Dziecko powinno być przygotowane do zarobkowania na życie i zabezpieczone przed wszelkim wyzyskiem”, „Dziecko winno być wychowane w wierze, że jego najlepsze cechy powinny być oddane na usługi współbraci”.
Spotkanie zakończyło się apelem do premiera Donalda Tuska. Poproszono w nim, aby dbał o to, by prawa dziecka były w Polsce respektowane i szanowane, a także o ratyfikację III protokołu do Konwencji o Prawach Dziecka.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Wójta i Pani Zastępcy Wójta Gminy Oława za pomoc w organizacji wyjazdu naszej młodzieży do Warszawy i możliwość udziału w bardzo wartościowej i pouczającej konferencji.
B.K.
Więcej zdjęć niżej w galerii...
Całą relację z konferencji można zobaczyć TU:
Napisz komentarz
Komentarze