Polubowne ustalenie kontaktów z dzieckiem
Najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia zarówno dziecka, jak i rodziców, jest polubowne ustalenie kontaktów. Odbywa się ono poza salą sądową w drodze porozumienia wypracowanego między mamą i tatą. Najczęściej ustala się dzień lub dni, w których drugi rodzic będzie mógł widywać się z dzieckiem. Spotkania w ferie, wakacje czy dni świąteczne są przedmiotem oddzielnych ustaleń. W wypracowaniu porozumienia może pomóc prawnik, z którego ofertą można zapoznać się na stronie https://kamk.pl/uslugi/sprawy-rodzinne/. Nie ulega wątpliwości, że choć ma ono wiele zalet, wymaga także chęci współpracy i umiejętności pójścia na kompromis. Rodzice, którzy rozstają się w nieprzyjacielskich stosunkach, mogą mieć z tym duży problem.
Ustalenie kontaktów z dzieckiem na drodze sądowej
Jeśli byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w sprawie ustalenia kontaktów z dzieckiem, rozstrzygnięcie następuje na drodze sądowej. Odbywa się ono w trybie nieprocesowym. Rodzic zainteresowany ustaleniem kontaktów składa w sądzie rejonowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, stosowny wniosek. Należy w nim zawrzeć następujące informacje:
- dane wnioskodawcy i uczestników,
- oznaczenie sądu,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- zakres i zasady kontaktów z dzieckiem.
Do pisma można też dołączyć wnioski dowodowe. W sporządzeniu dokumentacji pomoże doświadczony adwokat.
Jak przebiega proces?
Drugi z rodziców ma prawo ustosunkować się do wniosku, podając swoje kontrargumenty. Sprawa może zostać skierowana na mediację bądź rozstrzygnięta na sali sądowej. Sąd kieruje się przede wszystkim potrzebami dziecka i jego dobrem. Sytuacja związana z rozstaniem rodziców powinna dotknąć małoletniego w jak najmniejszym stopniu. Opinie w sprawie często wydaje również Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów, jednak nie jest ona dla sądu wiążąca. Więcej na temat tego, jak wygląda proces ustalania kontaktów z dzieckiem, można się dowiedzieć tutaj: https://kamk.pl/uslugi/ustalenie-kontaktow-z-dzieckiem/.
Obowiązki rodziców w zakresie kontaktów z dzieckiem
Rodzic, który mieszka z dzieckiem, ma obowiązek umożliwić byłemu partnerowi kontakt z małoletnim zgodnie z wypracowanymi rozwiązaniami. Nie ma tutaj znaczenia, czy zostały one ustalone w drodze mediacji, przed sądem czy polubownie. Jeśli tego nie robi, były partner może wystąpić do sądu celem egzekwowania swoich praw. W tym miejscu warto skorzystać z pomocy pełnomocnika, który przeprowadzi klienta przez wszelkie zawiłości procesu. Oferta dostępna jest na https://kamk.pl/. Warto pamiętać, że utrzymywanie kontaktów z dzieckiem to prawo i obowiązek obojga rodziców, dlatego ani mama, ani tata nie mogą ich utrudniać.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze