- Dawny zasięg ograniczał się do 15 ha przy parkingu leśnym w Janikowie. Teraz obszar ten został powiększony ze względu na jelonka rogacza, którego stwierdzono na terenach przylegających do poprzedniego zasięgu obszaru – mówi Piotr Kurek, znany naszym czytelnikom przyrodnik, fotograf przyrodniczy i geograf. - Co to oznacza dla mieszkańców? Ochrona jelonka rogacza i siedliska wymuszają zmianę użytkowania i zachowywanie dębów wraz z odtwarzaniem siedlisk. Będzie więcej dębów w nadleśnictwie Janików.
fot. Piotr Kurek
Oczywiście jelonek rogacz jest pod ochroną. Występuje głównie na obszarach dębowych, to okolice Janikowa i Bystrzycy, a także tereny już opolskie bezpośrednio graniczące z lasami oławskimi.
Obszar Natura 2000 Dąbrowy Janikowskie zatwierdzono 10 stycznia 2011 r., a wyznaczono go w celu zachowania we właściwym stanie przedmiotów ochrony wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej tj.: kwaśnej dąbrowy (Quercion robori-petraeae) i jelonka rogacza (Lucanus cervu).
Z uzasadnienie do zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2024 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dąbrowy Janikowskie: - W trakcie prac terenowych zweryfikowano listę przedmiotów ochrony Obszaru. Ponadto dokonano zmiany oceny poszczególnych parametrów ww. przedmiotów ochrony, tj. wielkość zajmowanej powierzchni, reprezentatywności, stanu zachowania i oceny ogólnej.
Prace terenowe obejmowały ówczesną powierzchnię Obszaru wynoszącą 15,59 ha. W trakcie prowadzonych badań entomologicznych wykazano, że powierzchnia Obszaru jest
zbyt mała dla ochrony populacji jelonka rogacza. W związku z powyższym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wnioskiem znak: WPN.630.9.2021.BP z dnia
7 lipca 2021 r. zwrócił się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zmianę granicy dla ww. obszaru Natura 2000 poprzez powiększenie jego granic o 235,91 ha. I to się w tym roku stało.
Napisz komentarz
Komentarze