Strzelania o ten tytuł sięgają XIX wieku i nawiązują do święta plonów. Największą popularnością cieszyły się wśród ludności pochodzenia wiejskiego. Dzięki dużej popularności, na stałe wpisały się w kalendarz imprez brackich. Tarcze i odznaczenia nawiązywały do żniw. Ich dekoracją są kłosy zboża w różnym układzie. Do dzisiaj zwyczaj ten kultywowany jest jako jeden z elementów tradycji brackiej.
Aby tradycji stało się zadość, bracia kurkowi z Jelcza-Laskowic spotkali się na strzelnicy, gdzie w dwuboju strzeleckim z pistoletu oraz karabinu czarnoprochowego, rywalizowali o zaszczytny tytuł Króla Żniwnego.
W wyniku szlachetnej i emocjonującej rywalizacji zwycięzcą został Jacek Mikołajczyk. Oznacza to, że otrzymał tytuł Króla Żniwnego SBK Grodu Jelcz-Laskowice 2024. Drugie miejsce i tytuł pierwszego królewskiego rycerza wywalczył Jarosław Czachor, w trzecie miejsce i tytuł drugiego rycerskiego króla - Stanisław Małkiewicz.
Kolejną emocjonującą konkurencją było strzelanie o Srebrną Paterę Honorowego Hetmana SBK Grodu Jelcz-Laskowice, Eligiusza Piechoty. W tej kategorii triumfował Stanisław Małkiewicz, wyprzedzając Jacka Mikołajczyka i Wacława Drewnika.
Zgodnie z tradycją, turniej zakończył się strzelaniem do kura, w którym najlepszym okazał się Radosław Wejman, za nim uplasowali się Jarosław Czachor i Piotr Stajszczyk. Co ciekawe, w tym roku do zestrzelenia kura wystarczyły 54 strzały, podczas gdy rok temu potrzeba było aż 92. Zwycięzcy zostali uhonorowani odznakami, pucharami, rzeźbionymi w drewnie kurami oraz dyplomami pamiątkowymi.
Turniej żniwny był również okazją do wręczenia odznaczeń przyznanych przez Zjednoczenie KBS RP najbardziej zasłużonym członkom organizacji. Srebrnym krzyżem zjednoczenia za wieloletnią i wzorową służbę wyróżniono: Krzysztofa Bronowickiego, Kazimierza Konefała, Stanisława Małkiewicza i Piotra Siemkowicza Złotym odznaczono Wacława Drewnika, a złotym z paskiem na tasiemce baretkowej - Zbigniewa Bonkowskiego i Mieczysława Nyklarza. Krzyżem oficerskim orderu zasługi ZKBS RP uhonorowano Piotra Stryjewskiego i Roberta Jakubowskiego, a komandorskim Kazimierza Konfała, Piotra Siemkowicza i Tadeusza Steciuka. Ostatnie odznaczenie - krzyż komandorski z mieczami orderu zasługi ZKBS RP - trafiło do Adama Porębskiego i Michała Mitka. Aktu dekoracji dokonali wiceprezes Okręgu Śląskiego ZKBS RP Aleksander Mitek oraz burmistrz Jelcza-Laskowic Piotr Stajszczyk.
Po części oficjalnej odbyło się spotkanie brackie, które stało się okazją do integracji i omówienia planów na przyszłość.
Siedmioosobowa delegacja SBK Grodu Jelcz-Laskowice w składzie: Urszula i Stanisław Małkiewiczowie, Anna i Jan Kubowiczowie, Ewelina i Piotr Pliszczakowie oraz aktualny Król Bractwa Aleksander Mitek, uczestniczyła w Europejskim Zjeździe Strzelców Historycznych w austriackiej miejscowości Mondsee. Bractwo godnie reprezentował Aleksander Mitek, rywalizując w zawodach o tytuł Króla Europejskich Strzelców Historycznych.. Zwyciężył Józef Pluta z Raciborza, a Młodzieżowym Królem został Maksymilian Kuropka z Pońca w Wielkopolsce.
Napisz komentarz
Komentarze