Z tej okazji przystrojono klasy i korytarze szkolne w symbole patriotyczne. Głównie za sprawą wychowawców i nauczycieli świetlicy cała placówka na dwa tygodnie przybrała biało-czerwone barwy. Nauczyciele informatyki oraz zespół do spraw promocji szkoły stworzyli plakat promujący projekt i towarzyszące mu wydarzenia.
4 i 5 listopada uczniowie uczestniczyli w dwóch spotkaniach patriotycznych, które poprowadziły Danuta Kiwak i Katarzyna Krzywoń. Kobiety opowiedziały historię swoich najbliższych wplatającą się w trudne dzieje Polski. Pokazały cenne historyczne pamiątki związane z wojną, emigracją oraz bohaterstwem członków ich rodzin.
7 listopada uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Szkolnym Biegu Niepodległości. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali trasę oraz bramę startową, która mobilizowała uczestników do szybkiego pokonania swojego dystansu. Każdy po przekroczeniu linii mety otrzymał z rąk dyrektor Jadwigi Falkowskiej oraz wicedyrektor Barbary Kołodziej pamiątkowy medal.
Finałem działań projektowych był zorganizowany przez uczniów i nauczycieli koncert patriotyczny dla mieszkańców całej gminy. Odbył się on 8 listopada, a na scenie jednocześnie wystąpiło ponad 120 uczniów z dziesięciu klas. Patriotyczne wiersze, piosenki i tańce wywołały wśród publiczności ogromne emocje i wzruszenie. Zgromadzeni goście nagrodzili młodych artystów długimi owacjami.
Gośćmi honorowymi byli: wójt gminy Oława Artur Piotrowski, jego zastępczyni Helena Masło, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Stanisław Górka oraz radni gminni: Marek Sokołowski, Jacek Łągiewczyk i Tomasz Solnica.
Po koncercie wręczono nagrody w dwóch konkursach realizowanych również w ramach projektu. W konkursie na "Potrawę patriotyczną" przyznano ex aequo dwa pierwsze i dwa drugie miejsca. Zwyciężyły Maria Wolny i Zuzanna Turek, przed Wiktorem Pietrzakiem i Hanną Zasiną.
W konkursie plastycznym "Historyczne miejsca Gminy Oława" pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Borecka z Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie, drugie Maria Wolny ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, a trzecie ex aequo Szymon Szponar z Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie oraz Artur Zając ze Szkoły Podstawowej w Chwalibożycach. Jury przyznało także pięć wyróżnień dla Alicji Grabowskiej z Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie, Hanny Nowak ze Szkoły Podstawowej w Osieku oraz Julity Kwoczko, Mileny Kadej i Gabriela Sołtysika ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach.
"Niezwykłą lekcję historii" zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem "Uśmiech za Uśmiech" , a sfinansowano przez gminę Oława w ramach zadania publicznego w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pn. "Gmina Oława Bliżej Kultury".
(PT) fot. SP w Marcinkowicach
Napisz komentarz
Komentarze