Dlaczego dezynfekcja zapobiegawcza jest taka ważna?
W każdym gospodarstwie przeprowadza się dezynfekcję profilaktyczną w celu zapobiegania chorobom zakaźnym. Dezynfekcja zmniejsza ogólne skażenie mikrobiologiczne pomieszczeń oraz zapobiega gromadzeniu się i rozprzestrzenianiu czynników zakaźnych w środowisku zewnętrznym otaczającym zwierzęta, w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwarzaniem i magazynowaniem produktów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Przeprowadzając dezynfekcję zapobiegawczą, bierze się pod uwagę nie tylko możliwość wprowadzenia i gromadzenia się patogenów chorób zakaźnych, ale także niebezpieczeństwo pojawienia się chorób wywołanych przez grupy bakterii i wirusów.
Czy jest to dezynfekcja kurnika wapnem, czy dezynfekcja chlewni, to musi być przeprowadzona przed uruchomieniem hodowli. Po zakończeniu budowy obiektów lub, w przededniu wprowadzenia zwierząt na teren. Wszystkie budynki są dezynfekowane, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc do trzymania zwierząt, przechowywania i przygotowywania pasz. Dezynfekcja i jej charakter zależy od wielkości gospodarstwa i rodzaju hodowli. Dezynfekcja gołębnika jest prostsza i stosuje się tu często metody mechaniczne. W przypadku dezynfekcji chlewni czy hodowli krów często stosuje się metody z wykorzystaniem środków chemicznych.
W małych gospodarstwach hodowlanych dezynfekcję zapobiegawczą przeprowadza się z reguły co najmniej 2 razy w roku: wiosną po przeniesieniu zwierząt na pastwisko i jesienią przed umieszczeniem ich w oborach czy klatkach. W dużych gospodarstwach przemysłowych termin i częstotliwość profilaktycznej dezynfekcji poszczególnych obiektów i sektorów określa cyklogram ich użytkowania.
Jakie są metody i środki dezynfekcji?
Istnieją trzy główne metody dezynfekcji różnych obiektów: mechaniczna, chemiczna i biologiczna. Każdy z nich jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi. Ta pierwsza polega na neutralizacji zagrożenia za pomocą środków fizycznych: sucha dezynfekcja kurnika, czyszczenie mechaniczne, suszenie i ultradźwięków.
Chemiczne metody sprowadzają się do stosowania różnych środków chemicznych, często w postaci roztworów wodnych, a rzadziej w postaci substancji stałych lub ziarnistych, gazu lub aerozolu. Często stosowana jest np. dezynfekcja klatek królików wapnem czy stosowania tego środka do dezynfekowania kurników, chlewni. Pomieszczenie poddane zabiegowi pozostaje zamknięte przez określony czas. Niszczenie patogenów chorób zakaźnych w środowisku zewnętrznym jest również możliwe w sposób biologiczny. Biotermiczna dezynfekcja odchodów polega na wytworzeniu wysokiej temperatury, która działa szkodliwie na patogeny zakaźnych chorób zwierząt.
Oczywiście nie trzeba dodawać, że wybór metody i środków do przeprowadzenia dezynfekcji w kurniku, chlewie, oborze czy w gołębniku zależy od wielu czynników. Dlatego też, planując proces odkażania, powinniśmy zapoznać się przynajmniej ze specyfikacją i instrukcją stworzoną przez producenta.
W jaki sposób przeprowadzić skuteczną dezynfekcję kurnika lub gołębnika?
Czyszczenie kurnika zapobiega występowaniu chorób wśród ptactwa, a tym samym ogranicza śmiertelność zwierząt. Sucha dezynfekcja kurnika powinna być prowadzona za każdym razem, kiedy w kurniku widać kurz, brud i pajęczyny, brudną ściółkę, brudny materiał do budowy gniazd i nagromadzone odchody kurczaków. Do skutecznej dezynfekcji gołębnika czy kurnika stosuje się produkty suche w formie proszku oraz płynne koncentraty do sporządzania roztworów roboczych.
Bardzo często stosowana jest sucha dezynfekcja gołębnika, która przebiega następująco:
- Najpierw usuń kurczaki z kurnika. Umieść je w tymczasowej obudowie.
- Usuń wszelkie odchody, brud, wióry, pajęczyny i pióra.
- Spłucz pozostały brud wodą pod ciśnieniem.
- Otwórz drzwi i okna i poczekaj, aż wszystko wyschnie i wywietrzeje.
Dezynfekcja kurnika wapnem jest jedną z najczęściej stosowanych metod. Wapno jest bowiem dość skuteczne w niszczeniu zarazków, a jednocześnie nie stwarza takiego zagrożenia dla zwierząt jak silne środki chemiczne
O co chodzi w dezynfekcji pomieszczeń dla królików?
Dezynfekcja klatek królików wapnem czy innymi środkami, ma na celu zwalczanie tak niebezpiecznych chorób, jak wirus myksomatozy, wirus choroby krwotocznej królików szczep 1 i 2 (RHVD 1 i 2) oraz Encephalitozoon cuniculi, obecnie klasyfikowany jako grzyb, grzybicze zapalenie skóry (grzybica). Ponadto zaburzenia trawienia, choroby układu oddechowego i choroby zakaźne (zapalenie sutka, zapalenie jamy ustnej, kolibakterioza, kokcydioza) mogą być konsekwencją niezadowalającego stanu higienicznego miejsca trzymania królików. Pomieszczenia i klatki, w których trzymane są króliki, muszą zostać poddane procedurze dezynfekcji w następujących przypadkach:
- Po masowych zgonach lub przypadkach chorób.
- W celu przygotowania klatek dla młodych zwierząt.
- Przed narodzinami królików.
Dlaczego i jak często trzeba zdezynfekować chlew?
Na fermach trzody chlewnej natychmiastowa dezynfekcja jest konieczna w przypadku pojawienia się ognisk chorób zakaźnych. Zapobiegawcze dezynfekcje chlewni zaleca się wykonywać – raz na sześć miesięcy. Procedura dezynfekcji pomieszczeń jest szczególnie istotna w przypadku chlewów, w których występuje duża liczba prosiąt. Dezynfekcja chlewni jest szczególnie ważna, jeśli prosięta karmione są mokrą karmą. Sucha pasza nie ulega szybkiemu zepsuciu i tym samym nie przyczynia się tak aktywnie do namnażania mikroorganizmów chorobotwórczych. Z kolei rozdrobnione warzywa korzeniowe, gotowane ziemniaki są pożywką dla namnażania się bakterii. Przed dezynfekcją chlewni należy przenieść zwierzęta do innego pomieszczenia. Okna i drzwi powinny być zamknięte. Po wyschnięciu pomieszczenia można zastosować środki chemiczne jak np. roztwór formaldehydu czy wapno gaszone o stężeniu 10-20%. Po zabiegu chlewnie zamyka się na dwa dni, po czym środki dezynfekcyjne zmywa się dużą ilością gorącej wody.
Artykuł powstał przy wsparciu specjalistów z firmy Fermo.pl, która zajmuje się dystrybucją preparatów dezynfekcyjnych oraz sprzętu wykorzystywanego w trakcie czyszczenia
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze