Zdjęcie nr 2 zrobiłem w 2024 roku stojąc w tym samym miejscu, co fotograf zdjęcia nr 1. Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Przede wszystkim drzewa mają już ponad sto lat, widzimy ładną alejkę, jest oświetlenie i są ławki. Po lewej widzimy ogrodzenie, za którym jest plac zabaw dla dzieci. Staw jest uporządkowany, są miejscami barierki zabezpieczające i pomost, z którego można w ładne weekendy w lecie wsiąść do bezpłatnego kajaku czy roweru wodnego i popływać. Na stawie miasto zamontowało duża fontannę.
.jpg)
Zdjęcie nr 3 zrobiłem w parku koło dużego stawu - widzimy tor linowy dla dzieci , w głębi za torem linowym jest mała scena, na której w okresie letnim miasto organizuje różnego rodzaju imprezy - zresztą w tej części parku cyklicznie w lecie odbywają się festyny, biegi i różnego rodzaju imprezy rodzinne. Ponieważ organizatorzy, aby określić, gdzie odbywa się impreza, piszą, że w "parku koło dworca PKP", proponuję nazwać to miejsce Zielonym Rynkiem w Parku. W Oławie w starej części miasta jest naprawdę dużo zieleni, ale według niektórych mieszkańców Rynek powinien być parkiem i krytykują go pod hasłem "betonoza", więc przynajmniej niech będzie nazwa Rynku w naszym pięknym parku.
.jpg)
Zdjęcie 4 to przedwojenna widokówka z lat 30. z kolekcji Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, na której widzimy park na pierwszym planie średni staw - po prawej jest ścieżka do dworca, dziś jest szeroka ulica Spacerowa. Po lewej w głębi widać ulicę, wtedy to była polna ulica, a po wojnie przez wiele lat nawierzchnia była z żużlu do "Krowiego Mostu" na rzece Oława i dalej do Jaczkowic. Dziś mamy tu nawierzchnią z kostki brukowej i można tędy dojechać do Osiedla Nowy Otok i do Strzelina omijając przejazd kolejowy na Wiejskiej. Na wprost w głębi widać budynek przy ulicy Spacerowej 1. Niektórzy mówią, że jest to najpiękniejszy budynek w Oławie, szkoda tylko, że tak zaniedbany.
.jpg)
Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze