Zdjęcie nr 2 to zdjęcie przedwojenne ze zbiorów Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. Widzimy na nim młynówkę, czyli kanał, którym była dostarczana woda z głównego koryta rzeki Oława do młyna przy ulicy Sienkiewicza - woda napędzała koło młyńskie jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych. Potem młyn był napędzany energią elektryczną. Fotograf robiąc zdjęcie stał tyłem do koryta rzeki. Młynówkę zasypano przed melioracją rzeki Oława pod koniec lat sześćdziesiątych. Po prawej został wybudowany amfiteatr. Pierwotnie planowano po wojnie postawić amfiteatr koło Zielonego Mostku, gdzie był przedwojenny amfiteatr. Tam też występy odbywały się jeszcze po wojnie, ale podobno uciążliwe komary doprowadziły do zmiany lokalizacji. Tu przypomnę, że wielkim inicjatorem budowy amfiteatru był prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Oławskiej Antoni Bienias, który przez lata był dyrektorem szpitala.
.jpg)
Zdjęcie nr 3 zdjęcie zrobiłem w 1973 roku - w miejscu, gdzie widzimy asfalt, kiedyś płynęła młynówka. Po lewej widać amfiteatr. W budynku była aparatura do wyświetlania filmów i - jak wspomina Poldek Kalinowski - zaraz po wybudowaniu amfiteatru w warsztatach szkoły zawodowej, o których piszę wyżej, wykonano konstrukcję metalową na ekran o wymiarach 4 m x 5 m, na którą przymocowano ekran - stała ona na scenie amfiteatru. Jak się później okazało, nie była ona stabilna i w czasie silnego wiatru ruszała się. Były próby wyświetlania filmów, jednak informacja była słaba i filmy też były raczej z dolnej półki, więc zainteresowanie było niewielkie i z tego powodu zaniechano wyświetlania filmów.
.jpg)
Zdjęcie 4 zrobiłem w 2025 roku stojąc tyłem do ulicy Sienkiewicza, po lewej widać skarpy z ziemi, tam był amfiteatr, a tu gdzie jest ścieżka asfaltowa, kiedyś płynęła młynówka.
.jpg)
Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze