- Cieszę się, że przekazuję to znalezisko w dobre ręce - mówi ksiądz Leszek Woźny, proboszcz parafii. - Chcemy dowiedzieć się więcej o historii tego dokumentu, potwierdzić to, co do tej pory zostało ustalone. Renowacja kościoła jest prowadzona dzięki pomocy władz miejskich. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Mamy rok jubileuszowy, rok święty, takie wydarzenie jest tym bardziej czymś wielkim, potwierdzeniem, że te korzenie chrześcijaństwa były od początku w kościele Piotra i Pawła.
Burmistrz Tomasz Frischmann w imieniu własnym i społeczności lokalnej serdecznie podziękował za przekazanie tak wspaniałego znaleziska. - Będzie ono prezentowane w naszej nowopowstającej w podziemiach ratusza izbie muzealnej, jest to jeden z niewielu eksponatów wskazujący na historię parafii, z przyjemnością go odnowimy. Będzie dostępny dla całej społeczności. To dla nas niezwykle ważne.
Ksiądz Leszek Woźny dodał, że zostanie wykonana kopia dokumentu wraz z tłumaczeniem. Będzie wyeksponowana w kościele. - Chcemy, żeby parafianie widzieli ślad tych wydarzeń, które są ważne dla nas ludzi wierzących.
Zanim jednak to się stanie dokument trafi do Ossolineum w ręce specjalistów. Będzie poddany fumigacji, ponieważ znajdują się na nim różne bakterie i dopiero po tym procesie będzie rozwijany. Już wiadomo, że to będzie bardzo czasochłonne. Pergamin przeleżał ponad 80 lat w trudnych warunkach, tuba była otwarta z obu stron, a w krzyżu był ślad prawdopodobnie po postrzale, przez który dostawały się wszelkie zanieczyszczenia. Być może tuba spadła z kuli na sam dół trzpienia, do którego przytwierdzony był krzyż. Wszystko trzymało się w otoczce liści i brudu. Kiedy tuba trafiła do pracowni konserwatorskiej, została otwarta w obecności technologa prac konserwatorskich. - Ten pergamin był w środku, ale nie chcemy zbyt wiele rozwijać, ingerować, ponieważ jest sztywny i podniszczony, rozwinęliśmy tylko mały fragment, podchodzimy do tego bardzo ostrożnie - mówi ksiądz. - To dość długi zwój pergaminu pisany pięknym charakterem, dość czytelnym, podpisany przez ówczesnego księdza proboszcza, jest też pieczęć parafii Piotra i Pawła. Być może jest tam spisana historia budowy tego kościoła? Ale to tylko przypuszczenia.
Teraz wszystko w rękach specjalistów, którzy przeprowadzą prace czysto konserwatorskie. Miasto przekaże dokument do Ossolineum.
Jerzy Pawlak, nadzorujący prace budowalne przy remoncie kościoła podkreśla, że jedocześnie prowadzony jest nadzór konserwatorski.- Dodatkowo wszystkie prace nadzorują dwie osoby, stricte zajmujące się nadzorem konserwatorskim - mówi. - Wszystko zostało udokumentowane, spisany protokół przekazania, zgodnie z wszelkimi procedurami i dopiero po tym znalezisko wróciło do parafii i dziś zostało przekazane miastu Oława. O wszystkim poinformowano wojewódzkiego konserwatora zabytków.
W tej chwili renowacją krzyża, kuli i czaszy zajmuje się pracownia konserwatorska z Brzegu. Kiedy zakończy prace - w środku również zostanie umieszczona tuba, w której znajdą się historyczne ślady obecnych wydarzeń.


Napisz komentarz
Komentarze