- Na listopadowej sesji Rady Miejskiej poruszałem temat modernizacji sieci wodociągowej w Minkowicach Oławskich - mówił podczas ostatniego posiedzenia RM przedstawiciel Koalicji dla Jelcza-Laskowic. - Chodzi o występujące zjawisko brudnej wody. Pan prezes Władysław Czubak mówił wtedy, że jakieś działania są planowane, a pod koniec roku mieszkańcy otrzymają więcej szczegółów, chociażby w kwestii ewentualnych terminów. Na jakim etapie dziś jesteśmy czy sprawa modernizacji jest w toku, jakich rezultatów możemy się spodziewać?
Odpowiedział prezes Władysław Czubak: - W grudniu wysłaliśmy korespondencję do potencjalnie zainteresowanych mieszkańców. Według naszej oceny było to 35-40 adresów. Liczyłem, że w styczniu otrzymamy jakiś odzew. Nasza propozycja polegała na likwidacji obecnej sieci i przyłączy żeliwnych, które były główną przyczyną zanieczyszczeń. W to miejsce miały powstać nowe przyłącza, w innej technologii. Podział finansowania zaproponowaliśmy taki, że to, co w drodze wykonuje Zakład Gospodarki Komunalnej to na swój koszt, a to, co na działce właściciela, opłaca właściciel. Do tej pory otrzymaliśmy około 10 wniosków o informacje w tej sprawie. Przyznam szczerze, że liczyłem, że będzie to bardziej 20-30, co pozwoliłoby nam ruszyć z tematem. Mamy nadzieję, że niebawem ta liczba się zwiększy, co sprawi, że będziemy mogli jeszcze w 2025 zmodernizować sieć wodociągową. Mamy to w naszym planie na ten rok.
Radny Pawlaczek wspomniał też, że rozmawiał o przyłączeniu mieszkańców ulicy Kościuszki w Minkowicach Oławskich do nowej sieci na koszt gminy, ponieważ właśnie tam występuje największy problem z brudną wodą.
Prezes Czubak odpowiedział, że najpierw musi otrzymać od mieszkańców wnioski o nowe warunki przyłączenia, a dopiero potem będzie mógł owe warunki określić i wykonać modernizację.
***
To kolejny raz, gdy w ostatnich tygodniach publicznie wybrzmiewa problem z wodą na terenach wiejskich w gminie Jelcz-Laskowice.
W styczniu mieszkanka Dziupliny Anna Grzebska alarmowała: - Jak bardzo można ufać "kranówce"? Od czasu powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk we wrześniu ubiegłego roku, ZGK w Jelczu-Laskowicach tylko raz, o ile mi wiadomo, zbadał stężenia związków chemicznych zawartych w wodzie, tzw. kranówce, dostarczanej między innymi do Dziupliny. To o tyle ważne, że używamy wody do różnych celów, w tym konsumpcyjnych, nierzadko bezpośrednio z kranu. Badania wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Piekarach i Nowym Dworze wykonane w połowie grudnia były przeprowadzone w ograniczonym zakresie. Poza podstawowym zakresem badań przebadano jedynie stężenie manganu, żelaza, jonów amonowych, azotanowych i azotynowych. To mało. (...) Do momentu zrobienia przez ZGK kolejnych badań radziłabym podejść do wody kranowej jako wody spożywczej z pewną dozą nieufności, szczególnie w przypadku małych dzieci. Najlepiej wykorzystywać wodę dostępną w handlu, ze sprawdzonych źródeł, i taką podawać dzieciom. W podstawowym zakresie badania jakości wody sprawdza się takie parametry jak pH (kwasowość), przewodność, mętność, barwę, twardość ogólną, zapach i występowanie mikroorganizmów. Pełen zakres badań to dodatkowo pomiar ponad 80 substancji chemicznych, które występują w wodzie.
Wtedy prezes Władysław Czubak odpowiadał: - Nigdy za wiele ostrożności, ale... naszym zdaniem nie należy tak dalece idących wniosków formułować tylko na podstawie badania wody surowej pobranej z jednej studni. W stacji uzdatniania wody w Nowym Dworze pobiera się wodę z pięciu studni, w tym ze studni nr 2. Średnie stężenie azotanów w próbkach pobranych z pozostałych studni w grudniu 2024 r. jest istotnie mniejsze i wynosi ok. 25 mg/l., dlatego też w wodzie uzdatnionej, która trafia do przyłączy wodociągowych mieszkańców Dziupliny, stężenie azotanów wynosi tylko ok. 32-34, a nie 41,8 mg/l. Woda w sieci wodociągowej jest zdatna do spożycia. Wszystkie parametry wody wtłaczanej do sieci są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Pamiętajmy jednak, że ZGK zgodnie z zatwierdzonym regulaminem dostarczania wody i oprowadzania ścieków na terenie gminy Jelcz-Laskowice odpowiada za wodę dostarczaną do pierwszego zaworu za wodomierzem głównym, tzn. ZGK nie odpowiada za wodę w kranach na instalacjach wewnętrznych mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze