Krótka historia kosiarki
Jak wiele innych urządzeń, które obecnie służą osobom prywatnym dbającym o swoje ogródki i działki, również kosiarka powstała z myślą o rolnikach. Był to efekt poszukiwania szybkich sposobów ścinania trawy, zwłaszcza tej porastającej pastwiska. Cięższe modele wykorzystywane były natomiast w leśnictwie, ale także na polach charakteryzujących się kapryśną strukturą i trudnym dostępem. Również pod względem sposobu napędu kosiarka podziela model ewolucyjny licznych innych maszyn rolniczych: od urządzeń pchanych ręcznie, przez kosiarki ciągnięte przez konie, aż po czasy współczesne, gdy agregujemy kosiarkę z traktorem. W największych gospodarstwach pracują nawet potężne i wyjątkowo wydajne kosiarki samojezdne.
Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kosiarki, do swojej oferty włączyły je liczne firmy produkujące maszyny rolnicze: od tych największych, takich jak John Deere, New Holland czy Claas, aż po rodzime przedsiębiorstwa – m.in. SaMASZ, Sipma czy Famarol. Części potrzebne do naprawy tych ostatnich znajdziesz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/kosiarki/famarol/.
Rodzaje kosiarek
Kosiarka nie odbiega też od specyfiki większości maszyn rolniczych pod względem różnorodności. Z czasem wykształciły się modele przystosowane dla odmiennych potrzeb większych i mniejszych rolników, ale także dla zarządców przestrzeni publicznych czy dla użytkowników prywatnych.
Pierwszy podział dotyczy właśnie przeznaczenia. Wyróżniamy kosiarki trawnikowe (idealne zarówno do ogródka przydomowego, jak i do większych przestrzeni, takich jak pole golfowe czy boisko), kosy spalinowe (do przykaszania najbardziej niesfornych i trudno dostępnych kępek trawy), kosiarki specjalistyczne (m.in. takie zamontowane na wysięgniku, idealne do utrzymania porządku na poboczu drogi), ale przede wszystkim interesujące nas najbardziej kosiarki rolnicze.
Te ostatnie możemy z kolei podzielić na listwowe (zwane także listwowo-palcowymi) oraz rotacyjne. Kosiarka listwowa wyposażona jest w szeroki nóż tnący, na którym zamontowane są liczne nożyki tnące, pieszczotliwie nazywane żyletkami. Nóż wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne – fragment rośliny, którego chcemy się pozbyć, jest dociskany do części nieruchomej, a następnie ścinany częścią ruchomą (czyli żyletką). To najstarszy system koszenia, który jednak do dziś jest używany, przy czym raczej w maszynach żniwnych lub do cięcia szczególnie wrażliwych roślin.
Kosiarki rotacyjne cechują się znacznie większą efektywnością. Należą do nich m.in. szczególnie u nas popularne kosiarki czeskie – części zamienne do tego modelu w dobrej cenie znajdziesz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/kosiarki/czeska/. W kosiarce rotacyjnej roślina nie jest dociskana, ale przycinana nożem wykonującym bardzo szybkie ruchy obrotowe. To system zdecydowanie wygodniejszy i wydajniejszy, ale wymaga on większej mocy niż cięcie tradycyjne. Nie można też stosować go w przypadku delikatnych roślin, podatnych na uszkodzenia mechaniczne.
Jak łatwo się domyślić, w kosiarkach – czy to listwowych, czy też rotacyjnych – najszybciej zużywają się właśnie te części, które wchodzą w bezpośredni kontakt z rośliną. W ich przypadku awaria jest z czasem po prostu nieunikniona, dlatego lepiej zaopatrzyć się w części zapasowe wcześniej, zanim usterka uniemożliwi nam wykonanie zaplanowanej pracy.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze